Olimpiada Națională „Tinerii dezbat” 2018, Piatra Neamț: Două echipe de elevi ai Colegiului Naţional Militar „Mihai Viteazul” din Alba Iulia reprezintă judeţul
A doua ediție a Olimpiadei Naționale ”Tinerii dezbat” se desfășoară în perioada 9-14 iulie la Piatra Neamț. Din județul nostru s-au calificat două echipe de elevi ai Colegiului Naţional Militar „Mihai Viteazul”, la secțiunea „avansaţi” şi la „începători”.
Ei sunt însoțiți de prof. Simina Dura, de la Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” și de prof. Daniela Caizer, de la Colegiul Național ”Titu Maiorescu” Aiud, care sunt și membrii în comisia națională, ca arbitrii-evaluatori.
Cele două echipe sunt compuse din:
Secţiunea Avansaţi:
Mihăescu Răzvan – clasa a XI-a, Dumitrașcu Bogdan – clasa a XI-a și Cătana Bota Bogdan – clasa a XI-a
Secţiunea Începători:
Oltean Cristina – clasa a XI-a, Șerban Raluca – clasa a XI-a, Curta Cristian – clasa a XI-a.
Elevii au fost pregătiți de prof. Simina Dura.
Menționăm că și la prima ediție a Olimpiadei Naționale ”Tinerii dezbat”, județul Alba a fost reprezentat cu cinste de elevi ai Colegiului Național ”Titu Maiorescu” Aiud.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf Poveștile din trecut ale veteranilor de război, ale prizonierilor sau ale celor deportați sunt povești de viață impresionante. Elevii colegiului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României