Rezultate foarte bune obținute de sportivii legitimați la CS Unirea Alba Iulia la Campionatul Național de Haltere: 11 medalii, între care 9 de aur
Sportivii legitimați la CS Unirea Alba Iulia au obținut unsprezece medalii, între care nouă de aur și două de bronz, la Campionatul Național de Haltere Under-13 și Under-15, desfășurat în perioada 15-18 mai, la Botoșani.
Trei halterofili legitimați la Clubul Sportiv Unirea Alba Iulia au obținut nouă medalii de aur, la cele două stiluri – smuls și aruncat –, dar și la total, iar al patrulea sportiv a obținut două medalii de bronz, la aruncat și la total.
Medaliații sunt:
Pânzaru Irimia Nicușor (12 ani), categoria 50 de kilograme, 3 medalii de aur;
Vâlcu Nicu Alexandru, (12 ani) categoria 56 de kilograme, 3 medalii de aur;
Năstase Robert Ionuț, (12 ani) categoria +56 de kilograme, 3 medalii de aur;
Irimia Andrei Iulian, (15 ani) categoria 77 de kilograme, două medalii de bronz.
Sportivii au fost însoțiți la Botoșani de antrenorul Ioan Frățilă, care a declarat că elevii trebuie susținuți în continuare și felicitați pentru rezultatele lor.
”Sunt rezultate cel puțin pozitive. Putem spune fără ezitare că micul Club Unirea din Alba Iulia a realizat ceva foarte important. Nu vrem să ne culcăm pe o ureche și să ne bucurăm prea mult, dar acum este momentul să transmitem felicitări copiilor”, a spus profesorul Ioan Frățilă.
La rândul său, directorul CS Unirea Alba Iulia, Corneliu Mureșan, a declarat că următoarea competiție importantă de haltere, Campionatul Național Under-17, se va desfășura la Alba Iulia în perioada 19-23 iunie.
”În primul rând vreau să-i felicit pe sportivi și deopotrivă pe antrenorul Ioan Frățilă. Aceste rezultate demonstrează încă o dată că la Clubul Sportiv Unirea se muncește. În al doilea rând mă văd nevoit să subliniez că fără susținere financiară este foarte greu să atingem cele mai înalte culmi ale performanței, iar sprijinul din partea mediului de afaceri, pentru echipamente, deplasări la competiții sau cantonamente și chiar baza pentru antrenament, este oricând binevenit”, a spus Corneliu Mureșan.
Clubul Sportiv Unirea, care are șapte secții active – atletism, haltere, box, powerlifting, judo, orientare și tenis de masă – și-a propus ca la 100 de ani de la Unirea Transilvaniei cu România să organizeze la Alba Iulia o etapă de campionat național pentru fiecare ramură sportivă. Campionatele de Atletism și Powerlifting s-au desfășurat în această primăvară.
La haltere există două stiluri: smuls (constă în ridicarea halterei cu ambele brațe printr-o singură mișcare continuă) și aruncat (constă în ridicarea halterei până la piept, apoi în înălțarea ei prin întinderea brațelor în sus).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României