Municipiul Sebeș se înfrățește cu un oraș-stațiune superb din sudul Italiei
Municipiul Sebeș se înfrățește cu un oraș-stațiune superb din sudul Italiei • Află ce consilieri locali au fost aleși să facă parte din delegație.
O delegație a municipiului Sebeș, formată din viceprimarul orașului, 3 consilieri locali și 2 angajați ai primăriei vor pleca duminică, 6 mai, într-o delegație de înfrățire. Și nu oriunde, ci într-unul din cele mai râvnite destinații de vacanță din lume, mai precis în sudul Italiei, în Calabria.
Municipalitatea a răspuns astfel invitației lansate de primarul orașului Siderno, Petro Fuda, în vederea semnării Înțelegerii de Cooperare dintre municipiul Sebeș și municipiul Siderno. Au fost aleși să facă parte din delegație (6 – 12 mai) consilierii locali PSD Paraschiva Nistor și Oliviu Bobar (unii dintre cei mai vocali aleși, contestatari vehemenți ai primarului Dorin Nistor), precum și Simona Itu din partea PNL. Ei vor fi însoțiți de viceprimarul PNL Adrian Bogdan și de încă doi angajați din cadrul instituției primăriei.
În acest sens a fost adoptată o hotărâre de consiliu în luna aprilie, hotărâre ce prevede că ”municipiul Sebeș suportă cheltuielile privind deplasarea delegației, cheltuieli privind cazarea, transportul și diurna cuvenită persoanelor desemnate, precum și alte cheltuieli neprevăzute după caz”. Municipalitatea a achitat deja 4.518 lei (918 euro) pentru transportul cu avionul tur-retur și 3.500 de lei pentru transportul cu microbuzul până la București la aeroport, de asemenea dus-întors.
Siderno este un orășel cu circa 18.000 de locuitori situat în regiunea Calabria, chiar în vârful Cizmei. Pe lângă nucleul vechi al orașului aflat pe o colină, localitatea beneficiază și de ieșire la mare, zona fiind numită Siderno Marina. Stațiunea este foarte căutată de turiști pentru clima blândă și apa extrem de limpede și albastră.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/7Sx7JlIG-lg/hqdefault.jpg)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Preotul Doru Gheaja, părintele cântecelor patriotice din România, împlinește astăzi frumoasa vârstă de 83 de ani
Preotul Doru Gheaja, părintele cântecelor patriotice din România, împlinește astăzi frumoasa vârstă de 83 de ani Preotul Doru Gheaja, părintele cântecelor patriotice din România, împlinește astăzi frumoasa vârstă de 83 de ani. Părintele Gheaja Doru s-a născut în 19 iulie 1941, localitatea Buzd, judeţul Sibiu, într-o familie de preoți. El a decis să îndeplinească dorința […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni