În Divizia A1 la volei feminin, Agroland Timișoara – Volei Alba Blaj 1-3

După eșecul cu CSM București, ce a pecetluit soarta titlului în acest sezon, Volei Alba Blaj a susținut întâlnirea restanță cu Agroland Timișoara, în deplasare, scorul fiind 3-1 (25-18, 23-25, 25-13, 25-20).

O partidă interesantă, chiar dacă nu mai avea nicio miză, în care nou-promovata a reușit să câștige setul secund, în care a revenit spectaculos de la 17-19 la 24-20, chiar dacă vizitoarele s-au apropiat apoi la 24-22. După ce s-a produs egalitatea pe tabelă, echipa din „Mica Romă” a turat motoarele, iar următoarele două seturi au fost controlate autoritar, fiind fără istoric. În ultimul însă, la 24-16, gazdele au recuperat 4 puncte consecutive, moment în care Darko Zakoc a solicitat time-out pentru a îndepărrat pericolul relaxării premature

Au evoluat pentru Blaj: Petya Barakova (3 p)– Adina Salaoru (15 p), Slavina Koleva (3 p), Lynda Morales (10 p), Nneka Oniejekwe (17 p), Ana Cleger (21 p) – Selime Ilyasoglu (libero); au mai jucat Lena Moellers (două p), Mariana Aquino, Aleksandra Crncevic (8 p); Ramona Rus, Andreea Tamaş. Antrenori: Darko Zakoc și Stefan Ljubicic

În cele trei etape rămase până la final programul este următorul: *în 14 aprilie: CSM Lugoj – Volei Alba Blaj și CSM București – Știința Bacău; *miercuri, 18 aprilie: CSM Tîrgoviște – CSM București și Știința Bacău – Volei Alba Blaj; *21 aprilie: Volei Alba Blaj – CSM Tîrgoviște și CSM București – Agroland Timișoara

În Vinerea Mare, CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – victorii nete! Metalurgistul Cugir – succes după un meci nebun, Industria Galda – un nou eșec!

În Vinerea Mare, succese concludente pentru CSU Alba Iulia (în play-off) și CSM Unirea Alba Iulia (în play-out), în jocurile din eșalonul terț. Metalurgistul Cugir se impune la Reghin, după un nou meci nebun, scor 3-2 (după ce a condus cu 2-0 și a fost egalată în 3 minute), iar „lanterna roșie” Industria Galda a […]