Sâmbătă, ora 17.00, al treilea derby judeţean pe „Cetate”: Performanţa Ighiu – Metalurgistul Cugir, sau orgoliu rănit versus liderul seriei
Sâmbătă, 30 septembrie, de la ora 17.00, e rost de un nou derby judeţean pe „Cetate”, a doua săptămână la rând. După Unirea Alba Iulia – Industria Galda în weekend-ul precedent, vine disputa celorlalte două conjudeţene, Performanţa Ighiu şi Metalurgistul Cugir.
Un meci atractiv, încărcat de ambiţii, abordat de gruparea de sub Drăgana din fotoliul de lider al Seriei a 5-a. Pe o arenă albaiuliană unde a cunoscut singurele dezamăgiri ale toamnei (unicul eşec, 1-2 cu Unirea Alba Iulia, şi eliminarea din Cupa României, după loviturile de departajare, cu Performanţa Ighiu), elevii lui Călin Moldovan abordează confruntarea orgoliilor cu un moral excelent, conferit de clasarea pe prima poziţie. În schimb, Performanţa suferă, a strâns numai un punct în ultimele două dispute, cu Fotbal Comuna Recea şi „U” Cluj, plasându-se pe locul 7, la 5 „lungimi” de adversari.
*Performanţa, probleme de lot şi cu portarii
După incidentele din finalul întâlnirii cu „şepcile roşii”, ighienii au rămas fără portari: Sporea şi Clep fiind suspendaţi, astfel că Mihai Manea a apelat la Boldi (echipa a doua) pentru a fi rezerva lui Zăvoi. „Întâlnim o echipă bună, liderul seriei, într-un derby judeţean, meci ce are întotdeauna un specific aparte. Partida din cupă a fost altceva, între timp Metalurgistul Cugir a urcat pe prima poziţie, iar noi nu am câştigat, deci nu se poate vorbi de ascendent moral”, a declarat antrenorul Mihai Manea, ce ţi are incerţi pe E. Crişan, Potopea sau Seiwerth. „Sper să depăşim pasa proastă în care ne găsim şi să am inspiraţie în alcătuirea primului unsprezece. Am mare încredere în caracterul jucătorilor, de fiecare dată când au existat momente dificile au găsit puterea de a le depăşi”, a spus Manea ce are parte de un program infernal (miercuri, Cupa României, cu ASA Tg. Mureş).
*Acum 19 zile, dramatism în cupă
În 12 septembrie, în turul al treilea al Cupei României, Performanţa a eliminat Metalurgistul după loviturile de departajare, scor 7-6 (0-0 după 120 de minute), ratări Cr. Bucur şi A. Câmpean, respectiv Măd. Popa, Scurtu şi Cioban. „Întâlnim o formaţie ce are obiectiv promovarea, se anunţă o dispută echilibrată, dar şi dificilă, însă pentru noi nu este o presiune în plus faptul că suntem lideri. Nu contează locul întâi, nu înseamnă mare lucru în acest moment, venim după o serie bună şi vom face tot posibilul să câştigăm”, a anunţat Călin Moldovan. Din distribuţia Metalurgistului va absenta Şuteu, singurele dueluri directe din Liga a 3-a fiind adjudecate de Performanţa, 2-0 (pe „Cetate”) şi 2-1, în ediţia 2015-2016. „Nu există nicio conotaţie specială după confruntarea din Cupa României, am pierdut după loviturile de departajare, când se poate întâmpla orice”, a încheiat „principalul” Cugirului.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României