ȘTIREA TA: Un cetățean din Sebeș reclamă superficialitatea de la spitalul din municipiu – ”Mătușa mea a primit un diagnostic greșit, după ce au fost încurcate radiografiile”
Un cetățean din Sebeș solicită mai multă atenție personalului medical din Spitalul Municipal Sebeș. Acesta a povestit situația în care a fost pusă mătușa sa, care a fost trimisă la internare cu un diagnostic greșit, după ce radiografia sa a fost încurcată cu cea făcută unei alte persoane:
”Pacienta este mătușa mea, în vărstă de 69 de ani. Are o boală legată de sistemul imunitar și este foarte expusă la pneumonii. De altfel a făcut în ultimul an aproximativ 5 pneumonii, motiv pentru care e și mai gravă eroarea comisă de cei de la Radiografie. Săptămâna aceasta, miercuri, a fost la spital la Sebes, cu trimitere de la medicul de familie, pentru radiografie. După o oră i-a fost dat filmul și recomandările scrise. Nu ceva foarte grav dar a fost recomandată internarea. A mers la medicul de familie după trimitere și a doua zi s-a dus la Alba, deoarece a mai fost acolo internată și este tratată de același medic care știe istoricul ei medical. Norocul ei a fost că trimiterea de la medicul de familie nu a fost Ok și nu i-au putut face internarea. Așadar s-a întors la Sebes pentru a merge după-masă la medic să ia o nouă trimitere. La scurt timp după ce a primit-o, a fost sunată să meargă din nou la spitalul din Sebeș, deoarece s-a comis o eroare, respectiv diagnosticul i-a fost pus după radiografia altui pacient”, ne-a scris cetățeanul.
Acesta concluzionează că, dacă nu se greșea biletul de trimitere, mătușa sa ar fi fost internată la Alba Iulia și ar fi primit un tratament conform diagnosticului eronat și speră că, după publicarea sesizării sale, cadrele medicale vor fi mai atente, astfel încât să nu treacă și alți pacienți prin situația expusă mai sus.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei Victimele infracțiunilor sexuale pot beneficia de un sprijin financiar de până la cinci salarii minime brute, adică suma de 18.500 lei. Pentru a primi acești bani, este necesar ca persoana respectivă să depună o cerere la Tribunalul de unde are domiciliu. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României