Premii importante obţinute de cursanţii Şcolii de Arte şi Meşteşuguri din cadrul Centrului de Cultură „Augustin Bena” Alba
Cursanţii Şcolii de Arte şi Meşteşuguri din cadrul Centrului de Cultură „Augustin Bena” Alba au obţinut în ultima perioadă premii importante la diferite concursuri artistice.
Cel mai recent premiu a fost adus în Alba de Diana Ana-Maria Luha, cursantă la Clasa de pictură tradiţională pe sticlă „Şcoala Maria Poenariu de la Laz” care a obţinut o menţiune la la Concursul Național de Creație Populară Românească ,,Tradiții Silvane” desfășurat la Șimleul Silvaniei. Aceasta a participat la. Secţiunea „Pictură tradițională” cu lucrarea Icoană pe sticlă „Maica Domnului cu Pruncul”, icoană specifică Lazului, executată după o icoană atribuită lui Savu Poienaru ce datează din secolul al XIX-lea. Tehnica folosită pentru această lucrare este în ulei pe sticlă cu grosime de 2 milimetri, iar rama este din lemn masiv băiţuit fiind lucrată artizanal. Diana Ana-Maria Luha a obţinut în urma jurizării menţiune. Clasa de pictură tradiţională pe sticlă „Şcoala Maria Poenariu de la Laz” a fost înfiinţată în acest an având 30 de cursanţi, copii şi adulţi, şi fiind coordonată de Anca Daniela Petronela.
Un alt premiu important a fost obţinut în ultima perioadă de Adelina Bunea, care este cursanta a clasei de Canto muzică uşoară coordonată de profesorul Marinela Popa. Tânăra a obţinut tot o menţiune la cea de-a IV-a ediţie a Festivalului „Art Oradea”, festival de interpretare a muzicii uşoare. Şi la folclor cursanţii Şcolii de Arte au excelat şi au obţinut două premii importante la Festivalul de Folclor al Şcolilor Populare de Artă „Meleaguri Brâncușiene” desfăşurat la Târgu Jiu, unde Anamaria Gligor a obţinut menţiune la categoria de vârstă 10-15 ani şi Nicolae Balu a obţinut premiul II la categoria de vârstă 15-18 ani. Cei doi tineri sunt cursanţi la clasa Muzică vocală tradiţională coordonată de profesorul Leontina Fărcaș.
A urmat apoi Festivalul „Zilele Şcolilor de Arte” la Tîrgu Mureș, un festival ce se desfăşoară an de an sub forma schimbului de experienţă între profesori şi cursanţii care frecventează cursurile Şcolilor de Arte. În acest an Şcoala de Arte şi Meşteşuguri din Alba a fost reprezentată de Alin Marc – clasa de Canto muzică uşoară şi Nadia Dobra – Clasa de Muzică vocală tradiţională. La acest concurs toţi tinerii participanţi au obţinut diplome, iar profesorii coordonatori au primit diplome de excelenţă şi distincţii.
Şcoala de Arte şi Meşteşuguri a fost înfiinţată în 1969, iar din 2007 funcţionează în cadrul Centrului de Cultură „Augustin Bena” Alba fiind condusă de profesorul Marinela Popa. Şcoala vine în întâmpinarea cererilor tot mai numeroase de formare continuă şi se vrea a fi o „pepinieră” de specialişti talentaţi pentru celelalte servicii. Disciplinele din cadrul şcolii sunt: arte plastice, arte vizuale moderne, arte vizuale clasice, canto muzică populară, canto muzică uşoară, teorie şi solfegii, chitară, instrumente de suflat, instrumente cu clape, teatru, dans modern, dans de societate, dans popular, ţesături şi cusături tradiţionale, ceramică, arta lemnului, pictură religioasă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie Proba scrisă din cadrul examenului național pentru definitivare în învățământ, sesiunea 2024, se va desfășura miercuri, 24 iulie, începând cu ora 9:00, în centrul de examen Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia. Proba se […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Ştirea zileiacum 5 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești