Remiză în derby „de Alba” Performanța Ighiu – AFC Unirea Alba Iulia 2-2 (2-1) | Adorian Himcinschi, atac la Armando Popescu: „Am răspuns pe teren”, Mihai Manea: „Meritam să câștigăm, greșelile se plătesc”
Prefațat de un duel al declarațiilor, derby „de Alba” din Liga a 3-a, Performanța Ighiu – AFC Unirea 1924 Alba Iulia s-a încheiat remiză, scor 2-2 (2-1), uniriștii egalând în două rânduri, la ultima reușită, cea a lui S. Culda, portarul Dragoș Pop greșind capital.
*Mihai Manea: „Meritam să câștigăm, dar fotbalul greșeala așteaptă”
Mhai Manea a fost obligat din pricina suspendării juniorului Seiwerth să modifice formula de joc, titularizându-l între buturi pe Dragoș Pop în detrimentul lui Zăvoi. Mutarea l-a costat scump pe principalul gazdelor, portarul venit de la Șurianu Sebeș primind al doilea gol în minutul 79 la o fază în care s-a poziționat greșit la lovitura liberă de la mare distanță executată de golgheterul unirist S. Culda. „Nu a fost echitabil acest rezultat! La fotbal, greșelile decisive se plătesc, dar nu putem tunurile pe Dragoș, un copil care este la început. Fotbalul greșeala așteaptă, meritam să câștigăm întâlnirea, dar erorile și-au pus amprenta pe rezultatul final. Nu sunt mulțumit. Am spus-o că pentru mine, împotriva Unirii va fi un meci special, am simțit multe emoții la începutul jocului„, a declarat Mihai Manea.
După acest egal, împotriva fostei sale echipe, Adorian Himcinschi nu i-a rămas dator lui Armando Popescu, oficialul Ighiului, pe care l-a atacat în declarația de după joc, fără a-i pomeni însă numele.
*Adorian Himcinschi: „Mi-am dorit un rezultat pozitiv pentru a răspunde unor oameni”
„Băieții merit felicitări, au avut o prestație bună, iar rezultatul este unul echitabil. Înaintea jocului adversarii au fost mai mult prin presă decât să pregătească meciul, iar răspunsul nostru a venit pe teren, cu mijloacele avute la îndemână. Jucătorii au oferit un exemplu de angajament și de conduită. Mi-am dorit un rezultat pozitiv, pentru a le răspunde unor oameni care în loc să sprijine fotbalul din județ și implicit să creștem copiii, aruncă vorbe ce nu-și au locul în sportul de performanță, unde trebuie respect, dar probabil acesta o să vină cu timpul„, a menționat Adorian Himcinschi
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni