FOTO: Ziua prevenirii violenţei în familie. Poliţiştii Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba s-au întâlnit cu tineri şi femei, potenţiale victime ale violenţei în familie
În cadrul Săptămânii Prevenirii Criminalităţii, ziua de joi, 6 aprilie, a fost dedicată prevenirii violenţei intrafamiliale. Poliţiştii Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba s-au întâlnit cu tineri şi femei, potenţiale victime ale violenţei în familie.
Cea de-a 4-a zi a Campaniei „Săptămâna prevenirii criminalităţii” a vizat prevenirea violenţei în familie. Poliţiştii, atât cei din mediul urban cât şi cei din rural s-au întâlnit cu tineri şi persoane vulnerabile, pe care i-au informat în legătură cu prevederile legale şi măsurile de autoprotecţie ce trebuie adoptate în caz de conflict intrafamilial.
Au fost desfăşurate atât activităţi în spaţiul public, centre specializate în protecţia victimelor, cât şi în unităţi de învățământ, poliţiştii adresându-se atât elevilor cât şi părinţilor, participanţi la lectorate.
În demersul lor, poliţiştii au folosit materialele campaniei „Aripi Frânte”, demarată la începutul acestui an, de către Inspectoratul General al Poliţiei Române împreună cu Asociaţia Necuvinte şi au fost sprijiniţi, în unele dintre activităţi, de Asociaţia Femeilor din Alba.
Beneficiarii activităţilor desfăşurate de poliţişti, în cursul zilei de azi au putut viziona documentarul „Aripi Frânte” care prezintă mărturiile unor victime ale violenţei domestice, aflate în Penitenciarul de Femei Târgşor.
Totodată, poliţiştii au oferit explicaţii legate de posibilităţile pe care, o potenţială victimă, le are pentru a se apăra împotriva agresorului şi modalităţile de a ieşi dintr-o situaţie de abuz.
Iată câteva dintre sfaturile poliţiştilor:
- Dacă sunteţi în pericol, sunaţi imediat la 112!;
- Prezentaţi-vă la Serviciul de Medicină Legală, pentru a obţine un certificat medico-legal, care să ateste leziunile suferite în urma agresiunii;
- În cazul în care sunt copii implicaţi, adresaţi-vă Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţie a Copilului;
- Solicitaţi ordin de protecţie, dacă este cazul;
- Nu vă retrageţi plângerea! Nu vă amăgiţi crezând că nu vă va mai lovi! Copiii trebuie să crească într-un mediu sigur!
Violenţa în familie reprezintă agresiunea fizică, psihică, verbală, sexuală sau economică, săvârşită cu intenţie de către un membru al familiei, împotriva altui membru. Ea nu se manifestă izolat, ci se repetă în cazul în care nu se iau măsuri.
Violenţa în familie este prevăzută ca INFRACŢIUNE, în Codul Penal.
[nggallery id=3740]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Au început înscrierile la Academia de Poliție: Peste 800 de locuri disponibile pentru viitorii ofițeri
Au început înscrierile la Academia de Poliție: Peste 800 de locuri disponibile pentru viitorii ofițeri Joi, 18 iulie 2024, Ministerul Afacerilor Interne a anunțat începerea perioadei de înscriere la Academia de Poliție, potrivit unui comunicat. Citește și: Rezultate finale admitere Colegiu Militar 2024: Candidați admiși la Alba Iulia și locuri libere pentru transfer Dintre cele […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață