Partidă de verificare, Olimpic Cetate Râșnov – Performanța Ighiu 1-0 (0-0) | În duelul divizionarelor terțe, formația condusă de Mihai Manea a cedat pe final
Aflată de ieri în cantonament la Codlea, Performanța Ighiu a susținut o întâlnire de verificare cu Olimpic Cetate Râșnov, divizionara terță plasată pe locul 11 în Seria 1, partida încheiată cu victoria gazdelor, scor 1-0 (0-0), ce au punctat prin Șimon (min. 88).
La nici 24 de ore după ce au ajuns la Codlea, ighienii au disputat o partidă amicală, a doua a iernii, Performanța reușind să reziste împotriva unui adversar aflat la alt nivel al pregătirii, mai ales din punct de vedere fizic, terenul acoperit cu zăpadă fiind un impediment serios.
Partida se părea că se va îndrepta spre o remiză albă, însă în final, vizitatorii au fost învinși, la limită, Performanța aflându-se în plin proces de reorganizare, la toate nivelurile
În căutări, gruparea din Alba a avut în componență două nume noi, fundașul stânga Ciochină (fost la Unirea Tărlungeni) și atacantul Cristian Seiwerth.
Pentru formația condusă de Mihai Manea și Raul Oargă au evoluat D. Pop – D. Mărginean, Iclănzan, I. Grozav, Ciochină (29 de ani, liber de contract, ultima dată la ACSM Codlea, fost și la Unirea Tărlungeni) – Oniche, Trifa – Coltor, Circov, S. Turuș – Cl. Oara; rezerve Cr. Seiwerth (FC Hermannstadt, junior), Buda, Oprița, Cr. Păcurar. Fetița va ajunge astăzi în cantonamentul din județul Brașov, iar M. Cristea se pregătește după un program special la Alba Iulia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României