FOTO: Seară de colinde la fereastra sufletului, la Ocna Mureș
Corul “Doruleț” al Asociației Corale cu același nume, din Ocna Mureș, a fost gazda a unei serate de colinde, sub genericul “Seară de colinde la fereastra sufletului”.
Prețioșii invitați au fost: Corul Bisericii Ortodoxe din Războieni, dirijor, preot Beregoi Vladimir, Corul “Armonia”, din Turda, dirijor, preot Zahan Sebastian și Corul “Astra”, din Câmpia Turzii, dirijor, prof. Rodica Trandafir. Deschiderea spectacolului a aparținut gazdelor, Corului “Doruleț”, sub bagheta dirijorului, prof. Eva Forika.
Fiecare cor a evoluat scenic timp de 20 de minute, spre încântarea publicului; la finalul concertului, corurile, împreuna cu întreaga sală au colindat “O, ce veste minuntă!”, ca la iesire, cele 200 de persoane, coriști și spectatori, să colinde în centrul orașului câteva colinde, ca o rugă comună, cu speranța de mai bine!
Corurile participante au fost premiate cu plachete omagiale și diplome, oaspeții declarându-se bineprimiți, ca într-o mare familie a coriștilor!
Activitatea este inclusă în proiectul intitulat ”Aducem bucurie prin muzică” și este susținută financiar de Primăria și Consiliul Local Ocna Mures, la care se adaugă firma Roxer Group, Cluj-Napoca și alte persoane fizice din comunitate. Vă mulțumim! Bucurați-vă de Nașterea Mântuitorului Iisus Hristos! (Prof. Elena Carunta, Președinte Asociația Corală “Doruleț”, Ocna Mureș)
[nggallery id=3200]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie Proba scrisă din cadrul examenului național pentru definitivare în învățământ, sesiunea 2024, se va desfășura miercuri, 24 iulie, începând cu ora 9:00, în centrul de examen Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia. Proba se […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari