Liga a 3-a, Seria a 5-a, Unirea Jucu – Metalurgistul Cugir 2-1 (1-1) | Echipa de sub Drăgana a pierdut, după trei victorii consecutive
Metalurgistul Cugir a pierdut la Jucu, scor 1-2 (1-1), echipa condusă de Călin Moldovan suferind un eşec, după trei victorii consecutive şi o rundă de pauză!
Vizitatorii au condus cu 1-0, dar bucuria nu a durat decât trei minute, întrucât egalitatea s-a restabilit rapid.
Cocină (25) a deschis scorul (profitând de o neînţelegere în defensiva adversă), cu primul său gol pentru Metalurgistul, iar gazdele au egalat trei minute mai târziu prin Lupu, în urma unei lovituri de colţ. Portarul Vlase a scos balonul din plasă după 352 de minute (aproape 6 ore), în cele din urmă Metalurgistul încasând două goluri, în premieră în acest sezon.
În actul secund, acelaşi Lupu a marcat în minutul 68 (după o fază ca la biliard, în care a trimis în bară, iar apoi balonul l-a lovit în cap şi a intrat în plasă), iar gruparea de sub Drăgana a pierdut după trei victorii consecutive, în care nu a primit gol.
Partida a fost una echilibrată, în care vizitatorii au avut oportunităţi importante prin Maftei, în prima repriză, respectiv Stoianof, Cocină sau Măd. Popa, toate în actul secund, când scorul era egal, dar şi după ce gazdele s-au desprins, când Iovănescu a fost aproape să restabilească egalitatea în final.
*Călin Moldovan: „A fost cel mai slab meci din acest campionat”
„A fost cel mai slab meci al nostru din acest campionat. Poate acest eşec ne-a adus cu picioarele pe pământ, după ce toată lumea ne lăuda. Nu e un capăt de ţară că am pierdut, nu suntem invincibili, e o lecţie din care trebuie să învăţăm, dacă nu suntem concentraţi 100 la sută, fotbalul te pedepseşte. Nu ne-a ieşit, am ratat ocazii în momente cheie şi asta ne-a costat„, a precizat Călin Moldovan
Echipa: Vlase – Maftei, Negrescu, Bactăr, D. Popa, Itu (72, Iovănescu), Covaciu, Măd. Popa, Cocină, Vezan (61, Tăban), Stoianof, rezerve D. Popescu, M. Udrea, Torişte, I. Tătar, Varodi.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României