Cele două absolvente din Alba, care au obținut media 10 la Bacalaureat, vizitează instituțiile europene din Bruxelles
Cele două absolvente din județul Alba, Andra Teodora Jurju și Georgiana Maria Medruț, care au obținut 10 pe linie la examenul de Bacalaureat 2016, vizitează instituțiile europene din Bruxelles, fiind invitate de europarlamentarul Victor Negrescu, care a dorit să le premieze performanța școlară.
Vizita la Bruxelles se întinde pe trei zile, luni, marți și miercuri, iar programul a fost întocmit astfel încât cele două absolvente să îmbine utilul cu plăcutul.
„Performanța școlară trebuie premiată pentru a da un exemplu că prin educație poți reuși în viață. Mai mult decât atât, Teodora și Georgiana m-au impresionat prin maturitatea lor și dorința de a schimba în bine lumea. Județul nostru are un viitor cu astfel de tineri dacă reușim să îi ținem aproape. De aceea, după ce se vor adapta la facultate, intenționez să le invit și într-un program de internship”, a explicat europarlamentarul Victor Negrescu, lider al organizației PES activists România.
În cadrul vizitei de la Bruxelles, cele două fete au vizitat instituțiile europene, au participat la lucrările Comisiei Juridice din Parlamentul European din care face parte europarlamentarul de Alba și au vorbit în cadrul unei conferințe organizate la Parlament despre viitorul european al României din perspectiva tinerilor.
Andra Teodora Jurju, absolventă a Liceului de Arte ”Regina Maria” din Alba Iulia, este admisă la King´s College London și își dorește să lucreze în domeniul relațiilor internaționale la ONU, UNICEF sau în Parlamentul European.
”Studiile de dezvoltare internaţională analizează transformările sociale, politice și economice implicate în dezvoltare şi probleme cheie precum globalizarea, inegalitatea, sărăcia, relațiile de gen sau degradarea mediului. Am ales Marea Britanie și în special King´s College London deoarece această universitate se afla în Russell Group. Aici învățământul este dus la un nivel bun și, evident, atenția se canalizează asupra exponenților care au ceva de oferit, iar vocea studenților contează”, a explicat decizia luată.
Georgiana Maria Medruț, absolventă a Colegiului Național ”Horea, Cloșca și Crișan” din Alba Iulia, va urma Facultatea de Drept dorind să devină judecător.
”Am ales să urmez Facultatea de Drept deoarece domeniul judiciar, în special tot ceea ce înseamnă criminalistica, mă fascinează. Cred că a fi judecător îmi va împlini visul de a-i ajuta pe oameni și a face dreptate, un lucru necesar pentru fiecare cetățean deoarece cu toții cerem la un moment dat dreptate, dar uneori nu împlinim acest lucru”, a spus Georgiana Medruț.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
FOTO | Lucrările avansează pentru construirea bazinului de înot didactic și agrement de la Aiud: A fost turnată fundația
FOTO | Lucrările avansează pentru construirea bazinului de înot didactic și agrement de la Aiud: A fost turnată fundația Construcția bazinului de înot didactic și de agrement din Aiud continuă cu succes, iar lucrările recente au marcat un pas important în dezvoltarea acestui proiect. Fundația a fost recent turnată, oferind o bază solidă pentru următoarele […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 2 zile
Metalurgistul Cugir, calificare spectaculoasă în Cupa României, 4-1, după prelungiri cu ACS Mediaș! Inspirația lui Lucian Itu!
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
2 august: Ziua Europeană de Comemorare a Holocaustului Împotriva Romilor
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
30 iulie| Ziua internațională a prieteniei: Cum a ajuns să fie celebrată această sărbătoare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
29 iulie: Ziua Imnului Național. Istoria celor șase imnuri, de la constituirea statului român modern
-
Ştirea zileiacum o zi
Truck Tuning Art 2024: PROGRAMUL celei de-a cincea ediții, din Cetatea Alba Carolina. Camioane spectaculoase, demonstrații incredibile, concerte și tombolă cu premii pentru vizitatori
-
Curier Județeanacum 5 zile
Cine este bărbatul găsit DECEDAT în apartamentul de pe B-dul Transilvaniei, duminică după- amiază