FOTO: Ana Rodean (CS Unirea Alba Iulia) va concura mâine seară la Jocurile Olimpice 2016
Mâine, la Jocurile Olimpice 2016 de la Rio, emoţiile sunt maxime pentru Alba, care o va avea în arena olimpică pe mărșăluitoarea Ana Rodean (CS Unirea Alba Iulia-CSU Reșița), care a îndeplinit Roma baremul de calificare la JO 2016 în proba de 20 kilometri marș (rezultatul său din capitala Italiei fiind o oră, 35 de minute şi 38 de secunde).
Proba feminină este prevăzută la ora locală 14.30 (20.30 în ţara noastră), iar sportiva din Cetatea Marii Uniri îşi propune o clasare cât mai bună, obiectivul fiind îmbunătăţirea recordului personal (n.a. – 1.34:07, stabilit în acest an, în 20 martie, la Reşiţa). “Notabilă este prezenţa sa în Brazilia! Să fii între cei 96 de sportivi care reprezintă România la aceste Jocuri Olimpice este deja o performanţă”, a declarat antrenorul Gabriel Avram (CS Unirea Alba Iulia), care se teme însă de condiţiile de concurs.
“Dacă va merge la cel mai înalt nivel, ar fi speranţe pentru îmbunătăţirea recordului personal, dar va fi foarte dificil. Condiţiile atmosferice o să diminueze mult performanţele ce se vor înregistra, cu siguranţă bioritmul sportivilor va fi afectat. Organizatorii au luat o decizie proastă, programând cursa feminină de marş la ora prânzului, într-un mod ciudat”, a mai spus Gabriel Avram.
Ana Rodean va concura în premieră în arena olimpică, dar este a 3-a atletă din Alba ce va ajunge la Jocurile Olimpice, după Norica Câmpean și Ana Maria Groza. “Sunt foarte fericită, o asemenea calificare reprezintă un vis devenit realitate. Este ceva extraordinar pentru mine să concurez sub egida Jocurilor Olimpice”, a declarat Ana Rodean.
Marşul reprezintă proba sportivă graţie căreia Alba a pătruns în arena olimpică în ultimele două decenii, prin atletele Norica Câmpean (Atlanta – 1996, Sydney – 2000, Atena – 2004) şi Ana Maria Groza (Sydney – 2000, Atena – 2004, Beijing – 2008), sportive ce au bifat câte trei ediţii consecutive ale Jocurile Olimpice.
Şi tot marşul a fost şansa ca, după 8 ani de pauză, Cetatea Marii Uniri să fie reprezentată în elita mapamondului, întrucât albaiulianca Ana Rodean și-a îndeplinit obiectivul prioritar în 2016 obţinerea biletelor pentru Rio, iar acum este în faţa celui mai important concurs al carierei.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 24 de ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 47 de minute
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni