Despărţiri cu greutate la Mureşul Vinţu de Jos: N. Bănică a plecat la Şurianu Sebeş, Stoianof şi Iclănzan la AFC Unirea Alba Iulia | Divizionara terţă se întăreşte cu G. Goronea (Metalurgistul Cugir) şi R. Bodea (Performanţa Ighiu)
Din motive financiare, Mureşul Vinţu de Jos s-a despărţit de trei jucători importanţi, N. Bănică, Stoianof şi Iclănzan, fotbalişti determinanţi în sezonul promovării în eşalonul terţ.
Şurianu Sebeş a izbutit o achiziţie de marcă, adăugându-l pe Bănică, un goalkeeper extrem de apreciat, pe lista transferurilor din intersezon, ce cuprinde fotbalişti din eşalonul terţ precum Oniche, Potopea, Bălaş, M. Cristea, M. Neagu şi Şuteu.
Noul antrenor Ştefan Fogoroşi s-a lovit din start de probleme, în condiţiile în care trebuie să suporte pierderi de marcă, respectivii fotbalişti reorientându-se rapid: astfel Şurianu Sebeş şi-a asigurat serviciile experimentatului portar Nicuşor Bănică, iar AFC Unirea 1924 Alba Iulia s-a înţeles cu fundaşul Iulian Iclănzan şi atacantul Ovidiu Stoianof. „Alb-negrii” au bătut palma cu masivul atacant, iar negocierile cu fundaşul fost la Minerul Motru sunt în plină desfăşurare.
Aceştia au condiţionat semnarea noilor înţelegeri de achitarea a două salarii restante, această poziţie de forţă fiind refuzată de oficialii Mureşului şi în consecinţă s-a produs ruptura între părţi. Tot din respectivele motive, Bratima şi M. Popa au fost şi ei la un pas să renunţe, însă deocamdată au acceptat continuarea în „alb-albastru”.
Nou-promovata s-a mişcat rapid pentru a contrabalansa plecările celor trei titulari, demarând discuţiile cu portarul Roberto Bodea (fost la Performanţa Ighiu) şi atacantul George Goronea (ex-Metalurgistul Cugir), aşteptaţi astăzi la antrenamentele Mureşului. De asemenea, juniorul Filip Morar (fost la Industria Galda) a ajuns sub comanda lui Ştefan Fogoroşi.
În acelaşi timp, antrenorul Alexandru Kalanyos va activa la Centrul de juniori al Mureşului Vinţu, aseară la antrenament fiind prezenţi o serie de tineri talentaţi ce au activat la CS Zlatna în ediţia trecută. Tehnicianul albaiulian va colabora cu Ştefan Fogoroşi şi la nivelul primei echipe.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
VIDEO: CSU Alba Iulia l-a prezentat pe antrenorul Alin Minteuan și obiectivele din viitorul sezon! „Vrem să ridicăm ștacheta”, a spus Minteuan
La al treilea an consecutiv petrecut pe a treia scenă fotbalistică, CSU Alba Iulia ridică ștacheta, după ce sezonul precedent a evoluat în play-off. Formația universitară l-a adus antrenor principal pe clujeanul Alin Minteuan, care a fost prezentat astăzi, oficial, în cadrul unei conferințe de presă. Rectorul Daniel Breaz a anunțat obiectivele echipei în următorul […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 35 de minute
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul