VIDEO: Mircea Hava A CÂȘTIGAT al șaselea mandat la Primăria Alba Iulia. Este cel mai longeviv primar de municipiu reședință de județ din țară
Candidatul PNL la funcția de primar al municipiului Alba Iulia, Mircea Hava, a câștigat cel de-al șaselea mandat consecutiv de edil, fiind cel mai longeviv primar de municipiu reședință de județ din țară. Potrivit numărătorii paralele parțiale realizată de liberali, la ora 3.00 dimineața, în 32 din cele 50 de secții de vot din Alba Iulia, Hava a obținut un procent de 62%.
La Consiliul Local Alba Iulia PNL a obținut, potrivit aceleiași surse, 56 la sută, iar la Consiliul Județean Alba, 61 la sută.
”Mare lucru nu o să se mai întâmple. E ceea ce estimam, peste 60%. O să vedem până la final dacă va fi 65 sau 60 la sută, dar să știți că lucrul acesta nu mă interesează și nu o spun dintr-o falsă modestie. Mă interesează că am câștigat, mă interesează că politic suntem peste 50% și că politic pe județ suntem peste 60%, ceea ce se spunea înainte. La Sebeș a câștigat Dorin Nistor, nu pot să spun devastator, Aiudul e ok, Zlatna e la noi, avem 8 din 11 orașe”, a declarat primarul Mircea Hava.
Potrivit rezultatelor parțiale, pe locul doi la primăria Alba Iulia se află Călin Potor (PSD) cu 17%, pe locul trei, Mircea Trifu (independent), cu nouă la sută, iar pe locul patru, Ovidiu Jidveian (ALDE), cu cinci la sută.
Mircea Hava a câștigat, astfel, al șaselea mandat de primar al municipiului Alba Iulia. Acesta a mai fost edil şi între anii 1991 şi 1992 şi viceprimar între 1994 şi 1996.
” Oamenii votează oamenii. Mulțumesc albaiulienilor pentru că de fapt au votat pentru ei„, a spus Mircea Hava, precizând că se îndreaptă spre un nou mandat cu gândul de a continua ceea ce a început, de a lăsa o Alba Iulia pe care foarte mulți nici măcar nu au visat-o și de a aduce cât mai mulți bani în oraș.
”Eu am spus și înainte, cât a fost campanie electorală pentru mine primăria a rămas primărie și am pregătit proiectele europene. Sunt sigur că vom câștiga milioane de euro. Avem o prealocare de peste 31 de milioane de euro, însă din ceea ce își dorește Guvernul să facă legat de statistica pe care a făcut-o Banca Mondială, în care Alba Iulia este liderul celor care au atras și au folosit fondurile europene în mod eficient, s-ar putea să avem 32,6 milioane de euro”, a mai precizat acesta.
Hava a avut, duminică, șase contracandidați în lupta pentru funcţia de primar al municipiului Alba Iulia.
În 2012, Hava a câștigat alegerile cu 49,61% din voturile valabil exprimate, la cele din 2008 fiind preferat de 65% dintre alegătorii prezenți la vot. În 2004 el a fost votat de aproape 72% dintre cetățenii prezenți la vot.
Rezultatele parțiale după numărarea voturilor din 32 de secții de votare din 50 în total arată astfel:
Primăria Alba Iulia
Hava – 62%
Potor – 17%
Trifu – 9%
Jidveian – 5%
Consiliul Local:
PNL – 56%
PSD – 23%
ALDE – 6%
PMP – 6%
Trifu – 5%
Consiliul Județean
PNL – 61%
PSD – 26%
PMP – 8%
ALDE – 6%
(A.M.); (D.S)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Circulația este blocată temporar în urma unui incendiu produs la o autobasculantă pe A10 km 30, calea 2 (sensul Turda-Sebeș), a anunțat DRDP Cluj. Citește și: FOTO | INCENDIU violent izbucnit la un autoturism în zona Cetății: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață