Șoferi cu alcool ”la bord” din Alba Iulia, Șpring și Băbeni, surprinși în trafic de polițiștii din Alba. S-au ales cu dosare penale
Trei conducători auto, din Alba Iulia, comuna Șpring și din Băbeni, județul Sălaj, s-au ales cu dosare penale după ce polițiștii din Alba i-au surprins în trafic cu alcool „la bord”.
Potrivit IPJ Alba, duminică, 24 aprilie, în jurul orei 16.15, poliţiştii de ordine publică din cadrul Poliţiei Municipiului Alba Iulia l-au depistat pe S.P., de 39 de ani, din Alba Iulia, în timp ce conducea un autoturism, pe strada Septimius Severus din Alba Iulia, fiind sub influenţa alcoolului.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,46 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spitalul din Alba Iulia unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Tot duminică, 24 aprilie, în jurul orei 18.50, poliţiştii Secţiei 7 Poliţie Rurală Sebeş au oprit pentru control, pe strada Principală din localitatea Draşov, un autoturism condus de B.I., de 42 de ani, din comuna Şpring , judeţul Alba.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0.47 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spitalul din Sebeş unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
În noaptea de duminică spre luni, în jurul orei 03.00, poliţiştii din Alba Iulia l-au depistat pe I.L., de 27 de ani, din Băbeni, judeţul Sălaj, în timp ce conducea un autoturism, pe C-lea Moţilor din Alba Iulia, fiind sub influenţa alcoolului.
În urma testării tânărului cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0.53 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spitalul din Alba Iulia unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
În toate situaţiile, faţă de conducătorii auto depistaţi conducând sub influenţa alcoolului, au fost întocmite dosare penale în care sunt cercetaţi sub aspectul comiterii infracțiunii de conducere sub influenţa alcoolului. (C.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
Cum va fi vremea la finalul lunii iulie și la început de august 2024. Prognoza METEO indică ploi și temperaturi peste media normală
Cum va fi vremea la finalul lunii iulie și la început de august 2024. Prognoza METEO indică ploi și temperaturi peste media normală ANM anunță un început ploios pentru următoarele patru săptămâni, mai ales în sud-est. Regiunile vestice și sud-vestice vor avea parte de precipitații normale. Temperaturile vor fi „ușor mai ridicate” decât cele normale. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 5 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni