Vise de mărire pentru conjudeţenele din eşalonul terţ | Performanţa Ighiu vrea să cucerească Cetatea Devei!
Performanţa Ighiu are o bornă importantă de trecut, astăzi, la ora 17.00, o deplasare lângă Cetatea Devei, ambele combatante fiind neînvinse în returul de campionat, elevii lui Adorian Himcinschi având oportunitatea să urce pe poziţia secundă în Seria a 4-a a Ligii a 3-a, întrucât ASU Poli Timişoara stă.
Cum Industria Galda stă în această rundă în Seria a 5-a, atenţia va fi îndreptată spre partidele conjudeţenelor din Seria a IV-a a eşalionului terţ: Metalurgistul Cugir şi Performanţa Ighiu, angrenate în lupta pentru promovare.
*CNS Cetate Deva (locul 8, 23 de puncte) – Performanţa Ighiu (locul 3, 41 de puncte) – astăzi, ora 17.00. Două nou-promovate, revelaţiile returului, invincibile în primăvară, se înfruntă lângă Cetatea Devei. Ambele formaţii traversează momente remarcabile, gazdele cu 3 victorii consecutive şi o remiză, respectiv ighienii cu o serie excelentă, materializată prin 10 partide fără eşec şi 4 succese la rând. Elevii lui Himcinschi ştiu că în cazul unei victorii pot să urce pe poziţia secundă a ierarhiei şi să-şi pună şi mai apăsat candidatura la promovare. „O victorie la Deva ne-ar aduce pe poziţia secundă într-o serie echilibrată. Nu este un joc decisiv, dar este unul extrem de important, pe care o să-l tratăm cu toată seriozitatea. Adversarii au avut rezultate foarte bune în retur, sunt pe o linie ascendentă, însă este clar că ne dorim toate punctele”, a apreciat Adorian Himcinschi, ce are întregul efectiv la dispoziţie.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață