Dan Mănăilă, antrenor Mureşul Vinţu, înaintea derby-ului cu Viitorul Sântimbru: „aştept cu nerăbdare confruntarea cu liderul”
Noua echipă creată de Dan Mănăilă la Mureşul Vinţu de Jos are parte la prima întâlnire cu suporterii din noul an de un derby, pe propria arenă poposind duminică, 13 martie, în etapa secundă a returului liderul Ligii a IV-a Alba, Viitorul Sântimbru, contracandidata la promovare în eşalonul terţ.
Fără Stelea – suspendat, Javla şi Dulap – indisponibili, experimentatul tehnician a uzitat un discurs diplomatic înaintea meciului de foc, încercând astfel să nu suplimenteze presiunea asupra elevilor săi, dar în acelaşi timp nu şi-a ascuns speranţele într-un rezultat pozitiv.
„Aştept cu nerăbdare confruntarea, întrucât sunt convins că rezultatul va avea un cuvânt greu de spus în evoluţia campionatului„, afirmă Mănăilă, care a debutat cu dreptul pe banca tehnică a vinţenilor, 1-0 în deplasarea de la Ocna Mureş.
*”Nu suntem favoriţi, felicit Sântimbru pentru parcursul realizat”
Abil, antrenorul Mureşului încearcă să păstreze echilibrul în sânul grupării sale, să nu fie ultimativ în privinţa disputei cu pretendenta la promovare, deşi trebuie să recupereze 7 puncte până la fotoliul de lider. „Nu este un derby, din punct de vedere al clasamentului, se întâlnesc prima şi a treia clasată în ierarhia la zi. Nu mă gândesc la ce va fi, dacă vom câştiga sau vom pierde. Adversarul are un moral bun, conferit de rezultatul bun din tur ăn meciul direct şi ne dorim să ne ridicăm la pretenţiile unui asemenea meci cu liderul. Îi felicit pe cei de la Sântimbru pentru parcursul de până în prezent şi îmi doresc ca şi arbitrajul să fie la nivelul importanţei jocului”, a încheiat Mănăilă, antrenor care a schimbat din temelii efectivul vicecampioanei din sezonul anterior, cu 13 achiziţii bifate în pauza competiţională.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României