FOTO CSU Alba Iulia a câștigat dramatic meciul contra echipei slovace MBK Ruzomberok din Liga Europei Centrale
Echipa de baschet feminin CSU Alba Iulia a câștigat dramatic, în Sala Universității ”1 Decembrie 1918”, meciul disputat miercuri contra echipei slovace MBK Ruzomberok.
Echipa antrenată de Miroslav Popov s-a impus cu scorul de 76 – 73, meciul fiind considerat cel mai dificil joc intern din cadrul grupei A a CEWL.
CSU Alba Iulia s-a impus în primele trei sferturi (20-17, 25-9, 17-15), dar a pierdut categoric ultimul sfert (14-32) și a câștigat cu o diferență de doar trei puncte.
*Victorie împotriva unui oponent galonat
MBK Ruzomberok a reprezentat cel mai galonat oponent din istoria CSU Alba Iulia, în condițiile în care echipa din Slovacia a câștigat în două rânduri Euroleague, în 1999 și 2000.
CSU Alba Iulia: Vanessa Abel – 19 puncte, Sonia Ursu – 13, Asia Logan – 10, Stefka Miteva – 9, Jelena Antic – 8, Marta Fodor – 6, Alexandra Uiuiu – 5, Mariah King – 4, Adriene Webb – 2. Antrenor principal: Miroslav Popov. Antrenor secund: George Lăncrănjan.
MBK Ruzomberok: Kmetova – 18 puncte, D. Baburova – 13, Tetemondova – 12, Sujova – 12, Lazarova – 9, Kelcikova – 5, A, Baburova 2, Letkova – 2. Antrenor principal: Juraj Suja. Antrenor secund: Michal Porubcan.
CSU Alba Iulia are în continuare un program istovitor: duminică, 13 decembrie, partidă la Craiova cu CSBT Alexandria (ora 17.30), marţi – returul din cupă, joi un alt joc în CEWL, acasă cu Slovanka MB, iar în 19 decembrie, un meci dificil, acasă, cu Phoenix Galaţi.
[nggallery id=1392]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni