După eşecul cu ICIM Arad, CSU Alba Iulia a învins Universitatea Cluj în al doilea amical

CSU Alba Iulia a câştigat al doilea joc amical susţinut la Cluj-Napoca, în cadrul memorialului „Nicolae Martin”, impunându-se în faţa gazdelor de la Universitatea, scor 81-78.Kara Trutnov - CSU Alba Iulia8

Conform site-ului totalbaschet.ro, albaiuliencele şi-au adjudecat primul sfert (31-9), cedându-le pe următoarele (17-22, 15-16, 18-31).

Trupa lui Popov a controlat autoritat primul sfert, apoi s-a relaxat, dar la pauza mare a avut un avantaj de 17 puncte. Cele două formaţii universitare se vor întâlni vineri, la ora 18.00, într-un alt joc de verificare, în Sala Universităţii „1 Decembrie 1918”.

Punctele CSU au fost realizate de Adrienne Webb – 26, Sonia Ursu – 13, Mariah King – 12, Asia Logan – 12, Nicolette Gilday – 6, Marta Fodor – 6, Stefka Miteva – 4, Vanessa Abel – 2. Prima poziţie în turneul de la Cluj a fost ocupată de ICIM Arad – două victorii, urmată de CSU Alba Iulia – un succes şi „U” Cluj – două înfrângeri.

Atacantul Alexandru Cioară (Industria Galda de Jos) a marcat un gol în „tricolor” la o acțiune disputată la Mogoșoaia a selecționatei de fotbal amator a României. Pe lângă vârful divizionarei terțe au mai participat Juncan (Industria Galda), și alți doi jucători din Alba Cl. Marcu (Gloria Geoagiu) și Bistraie (Șoimul Băița), absentând din motive medicale […]