Mesajul inspectorului școlar general al IȘJ Alba, Marcela Dărămuș, cu ocazia începerii noului an școlar
Mesajul inspectorului școlar general al IȘJ Alba, Marcela Dărămuș, cu ocazia începerii noului an școlar a fost transmis la unitățile de învățământ din județul Alba și publicat pe site-ul Inspectoratului.
”Rezultatele bune şi foarte bune la examenele naţionale obţinute în şcolile din judeţul Alba, rezultate materializate în rate de promovare peste mediile naţionale, mă determină să afirm că şi anul şcolar care a început va însemna o reuşită pentru noi toţi cei care suntem implicaţi în Educaţie.
De asemenea, ştiu că, atât dascălii, cât şi elevii şi părinţii acestora sunt astăzi conştienţi de necesitatea obţinerii performanţei şcolare, care este realizabilă doar cu participarea susţinută a tuturor celor implicaţi: şcoală-familie-comunitate locală.
Am convingerea că educaţia este cea mai puternică armă pe care o putem folosi pentru a schimba lumea. Astfel, misiunea noastră este să facem din şcoala în care suntem un mediu propice dezvoltării armonioase a copiilor şi să-i modelăm astfel încât să ştim sigur că pot să se integreze intr-o societate a cunoaşterii, să devină adulţi demni şi verticali, care fac bine ceea ce-şi propun, pentru că, aşa cum spunea Immanuel Kant: „Omul poate deveni om numai prin educaţie. El nu e nimic decât ceea ce face educaţia din el.”
Vă asigur că, atât Inspectoratul Şcolar Judeţean Alba prin reprezentanţii săi, cât şi Ministerul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice au avut şi au ca prioritate interesul superior al elevului şi al familiei acestuia, prin asigurarea în şcoli a unui climat de siguranţă şi protecţie, favorabil educaţiei de bază, dar şi performanţei şcolare.
Vă doresc să aveţi un an şcolar plin de bucurii, cu sănătate, cu spor în tot ceea ce faceţi!
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Modernizarea și reabilitarea energetică a dispensarului uman din comuna Șpring, printr-o finanțare PNRR. Licitația de peste 900.000 de lei lansată pe SEAP
Modernizarea și reabilitarea energetică a dispensarului uman din comuna Șpring, printr-o finanțare PNRR. Licitația de peste 900.000 de lei lansată pe SEAP Administrația comunei Șpring, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede modernizarea și reabilitarea energetică a clădirii dispensarului uman. Citește și: FOTO | Stadiul lucrărilor la Școala Șpring: Se lucrează […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României