În Cupa României, Unirea Jucu – Metalurgistul Cugir 5- 6 (2-2, 2-2, 1-0) | Echipa lui Opric, calificată la loviturile de departajare

Unirea Jucu şi Metalurgistul Cugir s-au întâMetalurgistul Cugir - CSM Rm Valcea 28lnit în faza a 4-a a Cupei României, calificarea fiind obținută în mod dramatic de echipa lui Opric, după loviturile de pedeapsă. A fost o partidă încărcată de evenimente și decisă după loviturile de departajare și 120 de minute de prelungiri.

La loviturile de departajare, pentru Cugir a marcat prima lovitură G. Goronea (1-0), a egalat Moț, Piko (2-1); Tiut a apărat o lovitură de pedeapsă, executată de Gavrilescu!; Chelaru (3-1); Petrache a făcut 3-2; Bold  – ratare, a apărat Horvath, la scorul de 3-2. S-a ajuns la 3-3, gol G. Luca, execută Necșulescu (4-3). Ratare A. Moldovan – șut peste poartă!

Gazdele au condus la pauză grație reușitei semnate pe P. Pop (34). Imediat după pauză, Goșa (49) a înscris la debutul la noua sa formație, după o fază fixă, dar amfitrionii au trecut în avantaj prin golul înscris de Petrache (62). Opric face trei înlocuiri în același minut, iar un alt apărător, Bold (81), restabilește egalitatea după o pasă pe jos și o reluare la colțul scurt.

Au evoluat formațiile:

Unirea: Horvath – Petrache, G. Luca, Maxim, I. Pop, P. Pop, R. Vulpe, Budăcan, Coti, L. Turcu, D. Gavrilescu; rezerve Al. Coman, A. Moldovan, Chiș, Chereni, Al. Pop, Gliga, Moț. Antrenor Gheorghe Barbu.

Metalurgistul Cugir: Tiut – Bold, Goșa, Piko, Huțanu, Neagu (70, Negru), Necșulescu, Chelaru, L. Moldovan (70, Ghergar), Itu (70, G. Goronea), Cîrstean (114, Șuteu); rezerve Dragotă – Iovănescu, Tăban. Antrenor Marius Opric.

Viitorul Sântimbru a urcat pe locul secund în Liga 4, după etapa a 24-a. Spicul Daia a scorul etapei cu CSM Unirea Alba Iulia, golgheterul Greapcă, hat-trick pentru Energia *CIL Blaj – CS Ocna Mureș 3-1 (2-0) Echipa din „Mica Romă” a câștigat derby-ul rundei și este foarte aproape să devină campioana celui de-al 4-lea […]