Sâmbătă, ora 17.30, Performanţa Ighiu – Progresul Pecica, baraj pentru Liga a 3-a! A treia oară, să fie cu noroc!
Campioanele judeţelor Alba şi Arad, Performanţa Ighiu şi Progresul Pecica se înfruntă în dublă manşă, pentru biletul câştigător de Liga a 3-a.
Un întreg sezon se joacă în aceste două întâlniri, ce pot aduce fericire sau tristeţe pentru combatante. Gruparea lui Adorian Himcinschi este neînvinsă de 237 de zile, aproape 8 luni (din 26 octombrie 2014, 0-1 cu Viitorul Sântimbru), dar acum este în faţa celui mai important duel al sezonului. Performanţa speră să rupă tradiţia nefavorabilă şi să reuşească la a treia încercare (2010 şi 2011 – eşuate) să acceadă în eşalonul superior şi în acelaşi timp să continue pe linia campioanelor din Alba (Europa Alba Iulia, Metalurgistul Cugir şi Industria Galda), învingătoare în ultimii trei ani.
*Primul baraj la Ighiu
În comuna din Alba interesul este enorm, tipărindu-se 1500 de bilete (preţ 5 lei), fiind aşteptaţi şi 100 de fani ai vizitatorilor. Amfitrionii vor evolua pe o primă substanţială, iar de vineri vor bifa un cantonament centralizat la Conacul Teleki din Ţelna. „Ne aşteaptă două jocuri dificile, împotriva unui adversar valoros, reprezentanta unui judeţ puternic în plan fotbalistic. Am încredere în echipă, în grup şi nădăjduim să reuşim ceea ce ne-am propus”, a precizat antrenorul Adorian Himcinschi, ce are întregul lot la dispoziţie.
*100 de suporteri vizitatori
Performanţa a dominat stagiunea în Alba, cucerind eventul, dar trebuie să depăşească marele hop, pentru a pecetlui o stagiune perfectă. „Este o dublă foarte importantă pentru comună, locuitori şi echipa de fotbal. Suntem pregătiţi la cote maxime, putem face faţă oricărei provocări şi sperăm să obţinem promovarea mult visată”, a apreciat preşedintele Gheorghe Dănilă.
Echipa probabilă: Unchiaş – D. Nemeş. Potopea, H. Marian, G. Toma – R. Moga, Oniche, Ov. Turuş, Bălaş – S. Turuş, R. David.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață