PSD Alba - Alegeri Locale 2024

Liga a IV-a, ultima etapă: campioana, Performanța Ighiu învinge la Sebeș și duce Olimpia Aiud pe locul al treilea

AUR - Alegeri Locale 2024

În derby-ul Surianu Sebes-Dalia Sport Daia Romana17ultimei etape din Liga a IV-a, Performanța Ighiu a învins în „Arini”, 2-0 (1-0) și astfel a propulsat Olimpia Aiud pe locul al treilea, în detrimentul formației Șurianu Sebeș. În plus, Romică David este pentru a 4-a oară golgheter al Ligii a IV-a, cu 38 de reușite.

Podiumul este ocupat de Performanța (campioană), Mureșul Vințu și Olimpia Aiud (cea mai bună clasare din ultimul deceniu), iar pe locurile retrogradabile s-au situat CSO Cugir, Energia Săsciori și CS Ocna Mureș, care poate evita retrogradarea, dacă Performanța accede în Liga a 3-a. Campioană la juniori A1 a devenit CS Ocna Mureș, după o luptă strânsă cu Performanța Ighiu, departajarea făcându-se la rezultatele directe.

*Portarul R. Szabo (CS Ocna Mureș) l-a învins pe… portarul Cocârcă (ASC Pianu)!

Victor Negrescu - Alegeri Europarlamentare - 2024

Un alt eveniment inedit al rundei de final a fost la Pianu…

În minutul 70, la CS Ocna Mureș, a intrat între buturi, portarul Bordean, iar titularul R. Szabo a evoluat în atac, reușind să marcheze în minutul 83 golul de onoare al oaspeților (după „modelul” Cocârcă, de la gazde, din urmă cu câteva etape, la Teiuș, când acesta a înscris o dublă. Se poate spune așadar că a fost un duel între portari, cu Cocârcă în rol fericit acum trei runde și nefericit acum). Sau mai precis: Cocârcă a pățit ceea ce a suferit Macarie din pricina sa – învins de un portar ce a evoluat în câmp

Rezultate:

Mureşul Vinţu de Jos – Dalia Sport Daia Română 5-4 (3-3):Păcurar (34), Cl. Oara (36, 70), P. Muntean (43), Andreica (78)/ Brânză (15, 30), Samoilă (38), D. Pop (61).

Meci spectaculos pe terenul viceliderului.

Şurianu Sebeş – Performanţa Ighiu 0-2 (0-1): Suciu (35, autogol), R. David (51).

Gazdele au ratat șansa să încheie pe podium, iar campioana a bifat un retur cu victorii pe linie

Olimpia Aiud – Euro Şpring 3-0 (neprezentare)

Cea mai bună clasare a Olimpiei, din ultimul deceniu

Inter Ciugud – Viitorul Sântimbru 0-4 (0-0): Pereat (52), Ruscă (69), A. Breaz (76), Dâscă (80).

A opta înfrâgere consecutivă pentru Inter, gazdele acuzând probleme cu arbitrajul centralului R. Lazea (Aiud), vrând să retragă echipa de pe teren.

Cuprirom Abrud – FC Miceşti 4-2 (3-2): M. Pașca (15), A. Pașca (33, 41), Borza (65, penalty)/ Iul. Herepean (2), Al. Aldea (20)

Moții au încheiat en-fanfare stagiunea, cu a 5-a victorie consecutivă (8 meciuri invincibile)

Rapid CFR Teiuş – CIL Blaj 4-1 (3-1): C. Cristea (23, 33, 76), Șt. Nagy (32)/ Șt. Szabo (37)

În minutul 65, G. Cerghedean (CIL Blaj) a ratat un penalty, apărat de fostul său coechipier Macarie

ASC Pianu – CS Ocna Mureş 4-1 (3-0): Cr. Paul (14), Grosu (43), I. Bărculeț (45), D. Diaconu (80)/ R. Szabo (83)

În minutul 35, Rostaș (CS Ocna Mureș) a ratat un penalty

CSO Cugir – Energia Săsciori 0-3 (la „masa verde”).

Reprezentanții Școlii de Dans Chirilă, filiala Zlatna, au urcat pe podium la „Dance Art Fusion” Sibiu Școala de dans Chirilă Alba Iulia a participat la finele săptămânii trecute la cea de-a VIII-a ediție a concursului național de dans „Dance Art Fusion”, Sibiu. De data aceasta, au concurat copiii de la filiala din Zlatna, formația „The […]