FOTO-VIDEO: Machetă ce ghidează turiștii spre minunățiile Cetății, dezvelită la Alba Iulia. Obiectivele din Cetate, miniaturizate în 250 de kg de bronz
Turiștii care ajung în Cetatea Alba Carolina pot vedea cum este organizată fortificația și se pot ghida spre minunățiile Cetății cu ajutorul unei machete în care sunt prezentate, în miniatură, obiectivele turistice din Cetate, legenda fortăreței. Este vorba despre o lucrare din bronz impresionantă, de peste 250 de kilograme, amplasată în fața Catedralei Reîntregirii din Alba Iulia. Macheta a fost dezvelită vineri, în prezența reprezentaților Primăriei Municipiului Alba Iulia și a artistului care a realizat-o.
Porțile Cetății, Muzeul Național al Unirii, Sala Unirii, Catedrala Ortodoxă a Încoronării, Obeliscul, Biblioteca Batthyaneum dar și alte monumente sunt miniaturizate pe macheta menită să ”călăuzească” turiștii prin Cetate.
”Lucrarea a fost inițial turnată în ceară, transpunerea făcându-se printr-o tehnologie specifică lucrărilor în bronz, material care se topește la temperatura de 1100 de grade. S-a reușit prin această machetă identificarea cetății ca planimetrie, cu clădiri și personaje, o perspectivă de ansamblu a întregului obiectiv.”, a precizat Ioan Bogdan, artistul care a lucrat cu migală, mai bine de trei luni, la această impesionantă machetă.
Potrivit Silviei Moldovan, director tehnic în cadrul Primăriei Alba Iulia, valoarea lucrării este de 142.000 de lei, iar ideea realizării acesteia exista încă de la inițierea proiectului de pe Latura de Vest a Cetății. ”Se dorea ca un monument sau o lucrare artistică să explice pe înțelesul tuturor ce locații și ce repere importante sunt de văzut în cetate. În urma unui sondaj printre cei pricepuți la a realiza o asemenea lucrare ne-am apucat efectiv de lucru. Macheta a fost gata încă din iarnă dar am mai completat-o ulterior cu legenda, astăzi fiind un produs finit complet, care va ajuta la orientarea turistică, la alegerea traseului dorit de fiecare vizitator în parte”, a declarat aceasta.
Prezent la dezvelirea machetei, primarul Mircea Hava a precizat că în prezent, în Cetate s-a trecut la lucruri de detaliu, cum este și această machetă, care de aici înainte îi va ajuta pe turiștii veniți să se orienteze mai precis în vizitarea obiectivelor istorice ale acesteia.
De asemenea, a făcut și un exercițiu practic de orientare turistică cu cei mici, întrebându-i în ce zonă se află și dacă recunosc obiectivele de pe machetă.
[nggallery id=592]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești
Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești O fetiță de doar 3 ani a fost grav rănită joi după-masa, după ce a căzut de etajul unei locații de cazare din satul Călugărești, comuna Avram Iancu. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României