Procesul președintelui Iohannis cu Agenţia Națională de Integritate, pe lista de ședințe a Curții de Apel Alba Iulia
Începând de astăzi, la Curtea de Apel Alba Iulia se judecă dosarul în care președintele cere anularea unui raport întocmit de ANI, în anul 2013, în care se preciza că s-a constatat încalcarea regimului juridic al conflictului de interese în materie administrativă și penală de către Klaus Iohannis, când era primar al Sibiului.
Mai concret, inspectorii ANI au constatat că acesta a semnat, la data de 23 decembrie 2010, un contract de prestări servicii încheiat între Primăria Municipiului Sibiu și SC Tipografia Honterus SRL, societate comercială deținută de Forumul Democrat al Germanilor din Romania (FDGR), iar la data respectivă Iohannis deținea funcția de președinte al formațiunii politice.
Astfel, conform ANI, ”Primarul Sibiului nu a respectat dispozițiile art. 75, lit. b) și f) din Legea nr. 393/2004 privind Statutul aleșilor locali, potrivit cărora „Aleșii locali au un interes personal într-o anumită problemă, dacă au posibilitatea să anticipeze că o decizie a autorității publice din care fac parte ar putea prezenta un beneficiu sau un dezavantaj pentru sine sau pentru: (…) b) orice persoană fizică sau juridică cu care au o relație de angajament, indiferent de natura acestuia (…) f) o asociație sau fundație din care fac parte„.
Klaus Iohannis a contestat în instanță raportul iar în luna martie 2014, Curtea de Apel Alba Iulia a dispus suspendarea judecării procesului, după ce Parchetul Înaltei Curți de Casație și Justitie a transmis instantei ca a început urmărirea penală. După ce Parchetul a închis dosarul, instanța a fost sesizată cu o cerere de repunere pe rol a cauzei, formulată de șeful statului.
Potrivit reprezentantului Curții de Apel Alba Iulia, Cosmin Muntean, solicitarea lui Iohannis a fost admisă de instanță, în 29 aprilie, iar primul termen de judecată a fost stabilit pentru data de 27 mai.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 50 de minute
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum o zi
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari