FOTO: Preşcolarii Grădiniţei nr. 1 din Alba Iulia au învăţat să-şi întreţină dinţii sănătoşi
Preşcolarii de la Grădiniţa cu program normal nr. 1 din Alba Iulia, împreună cu educatoarele Alexandra Szekely şi Raveca Panta, au avut posibilitatea, în data de 7 aprilie, să viziteze Clinica Stomatologică “Denta Bran” din municipiul nostru.
Cu acest prilej deosebit le-au fost prezentaţi dinţi modelaţi în laboratorul de tehnică dentară, cât şi aparatura modernă de care dispune acest cabinet, chiar mai mult tehnicienii dentari Răzvan Petruse şi Adrian Moldoveanu le-au vorbit micuţilor oaspeţi despre igiena dentară demonstrând pe un model dentar cum trebuie executat corect un periaj pentru ca întotdeauna copiii să aibă dinţi curaţi și sănătoși.
Acţiunea a făcut parte din Programul “Şcoala altfel”, ce este privită de către educatoarele grădiniţei ca o modalitate prin care preşcolarii pot acumula cunoştinţe noi şi experienţe foarte utile pentru viitor. În acest sens Alexandra Szekely a menţionat că “datoria ei, ca educatoare, este de a-i implica pe copii în diferite activităţi care să-i motiveze şi să le trezească interesul pentru cunoaştere”.Afirmaţie la care nu putem decât să subscriem, deoarece preşcolarii se impune să-şi formeze bune deprinderi ce să-i conducă treptat la un stil de viaţă sănătos şi echilibrat.
(I.A.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Cultură Educație
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România – Sucursala Alba, pregătește o nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România (AGIR) – sucursala Alba (cu sediul la Cugir) a […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni