La Bazinul Olimpic din Alba Iulia au fost întrerupte orele de înot pentru copii. Instructorii s-au supărat pe Primărie: ”Vrea să ne taxeze dublu!”
Începând de luni, instructorii de înot de la Bazinul Olimpic din Alba Iulia și-au suspendat orele și spun că își vor relua activitatea doar după ce vor cădea la înțelegere cu administrația locală în privința plăților pe care trebuie să le facă pentru a utiliza complexul sportiv.
Unul dintre antrenori a declarat că au luat această decizie deoarece municipalitatea vrea să le impună o taxă suplimentară, pe lângă plata biletului de intrare la bazin. Această taxă se va reflecta în suma pe care părinții copiilor trebuie să o plătească și astfel, cel mai probabil, mulți vor renunța să-i mai aducă pe micuți la orele de înot.
De cealaltă parte, administrația locală consideră că activitatea pe care o desfășoară profesorii de înot implică blocarea unei suprafețe a bazinului pe care ceilalți clienți nu o pot utiliza, motiv pentru care este firesc să se plătească o taxă suplimentară: ”Este o situație similară cu închirierea unei săli de sport sau a unui restaurant – dacă dorim să ne raportăm la un exemplu din mediul privat – care presupune și obținerea unor beneficii materiale pentru cei în cauză”, a explicat un funcționar din cadrul administrației locale.
”Deocamdată nu a fost luată nicio decizie oficială. Suntem în analize cu consilierii locali și cu Departamentul Tehnic din cadrul Primăriei Alba Iulia pentru o abordare cât mai corectă a acestui subiect”, a declarat, la rândul său, reprezentantul municipalității, care a precizat că miercuri, 11 februarie, va avea loc o întâlnire cu toți factorii implicați și că, oricum, pentru a intra în vigoare, măsurile ce vor fi luate în acest caz trebuie să fie validate de Consiliul Local.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Preotul Doru Gheaja, părintele cântecelor patriotice din România, împlinește astăzi frumoasa vârstă de 83 de ani
Preotul Doru Gheaja, părintele cântecelor patriotice din România, împlinește astăzi frumoasa vârstă de 83 de ani Preotul Doru Gheaja, părintele cântecelor patriotice din România, împlinește astăzi frumoasa vârstă de 83 de ani. Părintele Gheaja Doru s-a născut în 19 iulie 1941, localitatea Buzd, judeţul Sibiu, într-o familie de preoți. El a decis să îndeplinească dorința […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni