Primăria Sebeș vrea inventar al tuturor poluatorilor din zonă și studiu de impact pe sănătate pentru tot orașul
Directorul Direcției de Sănătate Publică Alba, dr. Horea Timiș, împreună cu primarul Sebeșului, prof. Adrian Alexandru Dancilă, vor avea joi, la Cluj Napoca, o întâlnire cu specialiștii de la Institutul Național de Sănătate Publică, Filiala Cluj, pentru a solicita elaborarea unui studiu de impact pe sănătate la nivelul orașului, care să cuprindă toți factorii care pot sa influențeze starea de sănătate, începând de la autostradă, până la poluatorii industriali și ultimul service de la marginea municipiului.
Urmează să se efectueze un inventar al tuturor poluatorilor din zonă, stabilindu-se impactul fiecărui poluator asupra sănătății și perimetrul de protecție sanitară, iar concluziile finale vor prezenta impactul asupra stării de sănătate, pe fiecare cartier și zonă din municipiul Sebeș.
Datele vor fi postate pe site-urile DSP Alba și Primăriei Sebeș.
”Suma necesară pentru acest studiu, se regăsește în proiectul de buget al municipiului Sebeș, urmând a fi aprobată vineri, în ședința Consiliului Local Sebeș, cu ocazia votării bugetului pe anul 2015. Menționez că acest studiu este unul separat de cel care va fi realizat de Kronospan, pe platforma industrială, cerut de DSP Alba, pentru obținerea Autorizației Integrate de Mediu. Conducerea Primăriei Sebeș va continua discuțiile atât cu reprezentanții protestatarilor cât și cu cei ai Kronospan, pe care le-a avut și săptămâna trecută. Precizăm că Primăria Sebeș ține o permanentă legătură cu toate instituțiile statului, inclusiv Președinția României, pentru rezolvarea acestei situații”, a declarat primarul Adrian Alexandru Dăncilă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Circulația este blocată temporar în urma unui incendiu produs la o autobasculantă pe A10 km 30, calea 2 (sensul Turda-Sebeș), a anunțat DRDP Cluj. Citește și: FOTO | INCENDIU violent izbucnit la un autoturism în zona Cetății: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României