ALEGERI PREZIDENȚIALE 2014 în ALBA| Ion Dumitrel, primul politician prezent la urne: Am votat altceva decât am avut până acum
Optimist, matinal și cu zâmbetul pe buze, prim-vicepreședintele ACL Alba, Ion Dumitrel a votat astăzi, la ora 8.00, la secția 22 – Școala Generală ”Mihai Eminescu” din Alba Iulia.
”Am votat altceva decât am avut până acum din partea partidelor și independenților. Altceva în sensul că trebuie să avem o schimbare de mentalitate a clasei politice și de ce nu a comportamentului nostru, al alegătorilor, în sensul că va trebui de azi înainte să alegem oameni care au făcut ceva pentru comunitățile pe care le-au reprezentat. Oameni care își respectă cuvântul dat, care merg pe respectarea oamenilor și alegătorilor. Până acum am avut mai multe feluri de președinți și aș dori ca modelul clasic, tradițional să nu mai existe și să avem și noi un model european, nu clasic, ci cât mai hotărât să-și respecte promisiunile”, a spus Ion Dumitrel.
Președintele Consiliului Județean nu doar că a fost primul politician care a votat, ci a fost și unul dintre primii alegători, în secția respectivă, înaintea sa, fiind prezenți până în 10 votanți.
”Și la serviciu merg de dimineață, trebuie să fim oameni de cuvânt când ne planificăm ceva. Programele noastre, ale oamenilor politici, trebuie să fie respectate”, a mai spus acesta.
Întrebat cum stă cu psihicul, Dumitrel a răspuns: ”Sunt foarte optimist și vă spune unul care a umblat zi de zi în campania electorală”.
Acesta transmite tinerilor să iasă la vot pentru că ”au posibilitatea să-și atingă idealul, dacă vor o țară ca afară”.
Ion Dimitrel a venit însoțit de soție.
[nggallery id=2530]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei Administrația comunei Mirăslău, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede modernizarea și eficientizarea energetică a clădirii sediului primăriei. Citește și: Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 16 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României