Liga a IV-a, Mureșul Vințu de Jos rămâne lider și după etapa a 10-a *Cuprirom Abrud, foarte aproape de retragere!
Liderul Mureşul Vinţu de Jos nu a avut o misiune ușoară pe teren propriu, dar a câștigat la limită 2-1 (1-1) partida cu FC Micești și păstrează prima poziție și după runda a 10-a. Au marcat Iouraș (5), I. Cristea (63), respectiv Ad. Păcurar (13).
Echipa condusă de Mihai Manea a avut în faţă pe FC Miceşti, pregătită de Ştefan Fogoroşi, rănită în orgoliu după acel 0-7 cu Performanţa.
Vești proaste vin din Munții Apuseni, unde Cuprirom Abrud este foarte aproape să se retragă din Liga a IV-a, din lipsă de resurse financiare, jucătorii fiind deja înștiințați despre acest lucru!
*Mureşul Vinţu de Jos – FC Miceşti 2-1 (1-1): Iuoraș (5), I. Cristea (63)/ Ad. Păcurar (13)
*Şurianu Sebeş – CIL Blaj 2-0 (1-0): Trif (8), Morariu (58).
Elevii lui Doru Oancea au câștigat al 5-lea meci consecutiv, iar Diaconu a ratat un penalty în minutul 90
*Cuprirom Abrud – Dalia Sport Daia Română 6-2 (4-1): R. David (21, 35, 88), A. Pașca (23, 26), Borza (84)/ Scheau (25), Coman (86).
Moții au realizat primul succes pe teren propriu din acest campionat, remarcându-se tripla marcată de golgheterul Romică David. Din lipsă de finanțare, echipa Cuprirom Abrud este posibil să se retragă din Liga a IV-a, până la finalul turului
*Olimpia Aiud – CS Ocna Mureş 2-2 (1-1): Au marcat Val. Drăgan (12, ajuns la 13 reușite), Oniga (55), respectiv Kiss (9) și Bambo (75)
Olimpia Aiud, ocupanta ultimei trepte a podiumului a deschis etapa cu un rezultat surprinzător, doar o remiză, scor 2-2 (1-1), contra “lanternei roşii” CS Ocna Mureș, într-un meci în care se punea inițial numai problema scorului.
Prestație palidă a aiudenilor, iar oaspeții, cu o echipă foarte tânără au smuls primul punct stagional, oferind surpriza campionatului, pasând ultima poziție, la golaveraj echipei CSO Cugir.
Etapa a 10-a: *duminică, 26 octombrie, ora 11.30: Performanţa Ighiu – Viitorul Sântimbru, Inter Ciugud – Rapid CFR Teiuş; ora 15.00: Euro Şpring – Energia Săsciori, CSO Cugir – ACS Pianu
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României