FOTO: PRIMA ZI DE ŞCOALĂ pentru prichindeii de Clasa Zero de la „Mihai Eminescu” Alba Iulia. Emoţii la festivitatea de deschidere
Emoţii, şi în acelaşi timp bucurie, în prima zi de şcoală la Şcoala Generală nr. 7 „Mihai Eminescu” din Alba Iulia. Cu sau fără părinţi de mână, dar desigur, cu ghiozdanul în spate şi cu flori pentru învăţătoare sau dirigintă, elevii s-au adunat astăzi la careu, în curtea şcolii, pentru a lua parte la festivitatea de deschidere a noului an şcolar 2014-2015. Cei mai emoţionaţi şi… puţin dezorientaţi au fost cei peste 100 de „prichindei” de clasa zero, care au pus pentru prima dată ghiozdănelul în spate.
Treziţi dis de dimineaţă, îmbrăcaţi frumos şi încărcaţi cu veselie, elevii, fie că s-au întors din vacanţă sau au călcat pentru prima dată pragul şcolii au venit astăzi pentru a-şi ocupa locul în bancă. Festivitatea a început în jurul orei 9.00, iar după ce în deschidere directoarea Rodica Marinescu le-a prezentat tuturor structura noului an şcolar cu toţii s-au îndreptat, alături de învăţători şi profesori, către clasele unităţii de învăţământ.
Vizibil emoţionaţi, dar şi încântaţi şi fericiţi că în sfârşit vor afla ce înseamnă „şcoala” au fost copii de clasa zero, care deşi nu prea au înţeles din prima zi ce îi aşteaptă, s-au arătat bucuroşi de noii lor prieteni. Cu tablele colorate „Bine aţi venit!” şi numele fiecărui prichindel scris pe tablă, aşa i-au aşteptat învăţătorii pe cei mici, iar de pe bănci nu au lipsit ghiozdanele primite de la Consiliul Judeţean Alba.
Dacă astăzi elevii au primit orarul şi manualele, de mâine programul orelor va intra în normal.
La Şcoala Generală nr. 7 “Mihai Eminescu” învaţă 1.077 elevi, distribuiţi în 25 de clase primare şi 18 de gimnaziu. Cinci dintre acestea sunt clase zero, unde au fost înscrişi 124 de prichindei. Ca noutate în acest an, elevii de clasele V-VI vor învăţa limba germană, pentru că va fi introdusă ca disciplină opţională.
Le urăm şi noi mult succes în noul an şcolar, deopotrivă elevilor şi cadrelor didactice din această şcoală de elită a învăţământului albaiulian!
Vă prezentăm mai jos câteva imagini de la festivitatea de deschidere a noului an şcolar, 2014-2015:
[nggallery id=2327]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
PENSII 2024 | LISTĂ: Veniturile nepermanente luate în considerare la recalcularea pensiilor
PENSII 2024 | LISTĂ: Veniturile nepermanente luate în considerare la recalcularea pensiilor Pe măsură ce pensionarii din România așteaptă cu interes detalii despre recalcularea pensiilor și eventualele creșteri, Casa Națională de Pensii Publice oferă informații importante despre veniturile nepermanente incluse în acest proces. Citește și: Noua lege a Arhivelor Naționale adoptată tacit: Casa Națională de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 4 zile
TITULARIZARE 2024 în Alba: O notă de ZECE CURAT, obținută de un candidat din Alba Iulia. La ce disciplină a concurat
-
Ştirea zileiacum 3 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3