FOTO: PRIMA ZI DE ŞCOALĂ pentru prichindeii de Clasa Zero de la „Mihai Eminescu” Alba Iulia. Emoţii la festivitatea de deschidere
Emoţii, şi în acelaşi timp bucurie, în prima zi de şcoală la Şcoala Generală nr. 7 „Mihai Eminescu” din Alba Iulia. Cu sau fără părinţi de mână, dar desigur, cu ghiozdanul în spate şi cu flori pentru învăţătoare sau dirigintă, elevii s-au adunat astăzi la careu, în curtea şcolii, pentru a lua parte la festivitatea de deschidere a noului an şcolar 2014-2015. Cei mai emoţionaţi şi… puţin dezorientaţi au fost cei peste 100 de „prichindei” de clasa zero, care au pus pentru prima dată ghiozdănelul în spate.
Treziţi dis de dimineaţă, îmbrăcaţi frumos şi încărcaţi cu veselie, elevii, fie că s-au întors din vacanţă sau au călcat pentru prima dată pragul şcolii au venit astăzi pentru a-şi ocupa locul în bancă. Festivitatea a început în jurul orei 9.00, iar după ce în deschidere directoarea Rodica Marinescu le-a prezentat tuturor structura noului an şcolar cu toţii s-au îndreptat, alături de învăţători şi profesori, către clasele unităţii de învăţământ.
Vizibil emoţionaţi, dar şi încântaţi şi fericiţi că în sfârşit vor afla ce înseamnă „şcoala” au fost copii de clasa zero, care deşi nu prea au înţeles din prima zi ce îi aşteaptă, s-au arătat bucuroşi de noii lor prieteni. Cu tablele colorate „Bine aţi venit!” şi numele fiecărui prichindel scris pe tablă, aşa i-au aşteptat învăţătorii pe cei mici, iar de pe bănci nu au lipsit ghiozdanele primite de la Consiliul Judeţean Alba.
Dacă astăzi elevii au primit orarul şi manualele, de mâine programul orelor va intra în normal.
La Şcoala Generală nr. 7 “Mihai Eminescu” învaţă 1.077 elevi, distribuiţi în 25 de clase primare şi 18 de gimnaziu. Cinci dintre acestea sunt clase zero, unde au fost înscrişi 124 de prichindei. Ca noutate în acest an, elevii de clasele V-VI vor învăţa limba germană, pentru că va fi introdusă ca disciplină opţională.
Le urăm şi noi mult succes în noul an şcolar, deopotrivă elevilor şi cadrelor didactice din această şcoală de elită a învăţământului albaiulian!
Vă prezentăm mai jos câteva imagini de la festivitatea de deschidere a noului an şcolar, 2014-2015:
[nggallery id=2327]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)