La Războieni, pe o vreme frumoasă pentru fotbal, principala candidată la promovarea în elita fotbalului judeţean, AS Razboieni Cetate-FC Unirea Alba Iulia26AFC Unirea Alba Iulia 1924 a trecut lejer de formaţia AS Războieni Cetate, scor 8-1 (4-0). „Puştii” antrenaţi de Mihai Dăscălescu şi Marcel Rusu au înscris câte 4 goluri pe repriză, demonstrând că sunt forţa seriei a II-a, iar după două etape echipa fanion a judeţului Alba are maxim de puncte şi un golaveraj de 14-1.

Uniriştii au profitat de mai multe greşeli ale echipei din localitatea Războieni şi au deschis scorul chiar în debutul partidei, în minutul 3 prin Rodean. Iacşa a punctat pentru 2-0 în minutul 26, Lasconi a făcut 3-0 în minutul 34, pentru ca în minutul 41 acelaşi Lasconi să mai înscrie odată şi să stabilească scorul final al primei reprize, 4-0. Imediat după pauză, Mirel Cociş de la gazde a scos un penalty în urma unui duel cu portarul advers, lovitura de pedeapsă fiind transformată de Cămărăşan. Uniristul Iancu a dus scorul la 5-1 în minutul 57 după un penalty, iar Culda a reuşit şi el să puncteze 3 miunute mai târziu. Matei a transformat o altă lovitură de pedeapsă acordată Unirii în minutul 71, iar Culda a reuşit dubla în minutul 78 şi a stabilt scorul final, 8-1.

Războieni-Cetate: Vonya – Zăhan, R. Damian, Lupean, Huszar, Coroiu, Brînzeiu, Samoilă, Olar, Cămărăşan, M. Cociş. Au mai intrat: Crişan, Herchi, Ţigorean, Lorinczi.

Unirea Alba Iulia: Cotoară – Costantea, N. Rus, D. Iancu, Matei, Ioani, Joldeş, Rodean, S. Iacşa, Seb. Culda, Lăsconi. Au mai intrat: Marcu, Şandru, Goguţa, Oţoiu, Onacă.

În următoarea etapă Unirea Alba Iulia va primi vizita Viitorului Unirea, iar Războieniul va juca tot acasă contra Voinţei Stremţ.