FOTO: CSU Alba Iulia şi-a prezentat lotul pentru noul sezon *Principalul obiectiv – accederea în play-off
Astăzi, la Palatul Apor al Universităţii „1 Decembrie 1918” Alba Iulia a avut loc prezentarea oficială a lotului care va lupta sub culorile Clubului Sportiv Universitar Alba Iulia, în sezonul 2014-2015. Prinicpalele obiective ale trupei lui Miroslav Popov sunt accederea în play-off-ul Ligii Naţionale de Baschet Femini, respectiv calificarea în final four-ul Cupei României.
La conferinţa de presă au participat toţi membrii staff-urilor administrative şi tehnice în frunte cu rectorul universităţii albaiuliene, Daniel Breaz. „Vom începe un sezon cu o nouă echipă, aşa este în baschet, se schimbă echipa de la an la an. Însă suntem bucuroşi că la nivel de conducere şi antrenori suntem aceiaşi, ceea ce înseamnă că ne dorim continuitate. Din punctul nostru de vedere avem un proiect foarte frumos şi pe lângă cei implicaţi aşteptăm şi alte persoane capabile să susţină acest program. Această echipă a făcut reclamă oraşului, judeţului şi a confirmat şi în cupele europene. La Alba Iulia este seriozitate şi ne dorim să facem performanţe”, a declarat Daniel Breaz – rectorul Universităţii „1 Decembrie 1918” Alba Iulia. Acesta a vorbit şi despre proiectul Euro League despre care spune că „nu s-a încheiat acest proiect. Însă, universitatea cu toţi cei care sprijină mişcarea baschetbalistică din Alba Iulia nu poate să facă acest pas. Zilele următoare vom lua o decizie pentru că avem ceva promisiuni de la nivel înalt, şi avem pregătită şi strategia în caz că vom juca în competiţia supremă, Euro League” a declarat Daniel Breaz.
*Popov: „Eu sper să ajungem din nou în semifinalele campionatului”
Confirmat în funcţia de antrenor, Miroslav Popov îşi doreşte performanţe cel puţin egale cu cele din sezonul precedent. „Mă bucur foarte mult că voi continua aici. Este aceeaşi conducere, am schimbat echipa şi sper să reuşim să facem performanţe şi în acest an. Eu îmi doresc mai mult decât accederea în play-off, vreau să jucăm în semifinale”, a declarat antrenorul-fenomen, Miroslav Popov, care are încredere în noile sale jucătoare că pot să egaleze performanţa echipei de anul trecut. „Am văzut mult prea puţin fetele jucând. Avem mult de muncă, dar sper că ele se vor dărui şi vom ajunge la rezultatele dorite”.
Iată lotul echipei CSU Alba Iulia: Elisabeth Pavel, Alexandra Uiuiu, Larisa Toma, Dora Ardelean, L’ Oreal Joi Price, Valencia Mcfarland, Marta Fodor, Milica Deura, Wumi Agumbiade, Jessica Kuster, Andreea Beldian, Mihaela Gherman.
Antrenori: Miroslav Popov – principal, George Lăncrănjan – secund.
Director Sportiv: Nicuşor Marcu
Preşedinte: Bogdan Duma
În perioada următoare, conducerea CSU Alba Iulia caută să perfecteze un turneu amical care să se desfăşoare în Sala „Universităţii” din Alba Iulia. La acest turneu sunt aşteptate să participe echipele CSM Târgovişte, U Cluj şi Danzio Timişoara.
[nggallery id=2261]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață