HC Alba Sebeş o ia de la capăt, ţinta fiind tot… Liga Naţională! *Antrenorul Alexandru Weber, aşteptat să semneze contractul
Eşecul barajului de promovare de la Sibiu a provocat insatisfacţie la Sebeş, unde se aştepta ca divizionara secundă să acceadă pe prima scenă. Apele au fost tulburi o bună perioadă, viitorul era un mare semn de întrebare pe toate planurile, dar încet lucrurile au intrat într-o matcă a firescului. Pentru al 4-lea sezon consecutiv HC Alba Sebeş o ia de la capăt şi are pretenţii ca în 2015 să intre în Liga Naţională.
*Susţinere de la CJ şi Consiliul local, Costea rămâne
Şi în campionatul următor HC Alba Sebeş va beneficia de acelaşi buget ca şi în stagiunea anterioară, 600.000 de lei, asigurat de autorităţile locale şi judeţene. „Am făcut o analiză şi, din punctul meu de vedere, campionatul recent a fost unul bun. Efortului nostru de a continua s-au alăturat Consiliul Judeţean Alba şi Consiliul local Sebeş. După ultimele discuţii, cei doi factori de susţinere financiară au confirmat că ne vor fi alături şi în viitor, cu obiectiv de promovare”, a precizat Virgil Costea, preşedintele HC Alba Sebeş, ce nu mai părăseşte corabia, deşi la un moment dat anunţase că demisionează.
*Weber, doar pe un singur front
Alexandru Weber reprezintă numele dorit pe banca tehnică şi în următorul campionat, cu anumite chestiuni de reglat în privinţa colaborării. „Prima opţiune este Alexandru Weber, nici măcar nu am căutat alt antrenor, însă trebuie să semneze contractul cât mai repede. Avem o singură obiecţie în ceea ce-l priveşte, să-şi rezolve problemele cu celelalte formaţii la care a activat. Avem pretenţia la un antrenor fără legătură cu alte echipe de seniori”, a explicat Virgil Costea. „Eu aş vrea să colaborăm, iar dacă se respectă anumite probleme, ar fi în regulă în ceea ce mă priveşte”, a spus Weber. Trimiterile sunt spre implicarea sa, în sezonul 2013-2014 pe trei paliere, HC Alba Sebeş, Voinţa Savini Due Sebeş şi în ultimele luni la Cetate Deva.
*Malac rămâne, au plecat Suba, Vălean, Neag, Chirilă, Bonea şi Petre
În 7 iulie este fixată reunirea divizionarei secunde feminine, iar până atunci componentele vechiului lot au termen pentru a anunţa dacă vor mai continua, sau nu, la Sebeş. Până în prezent, sunt sigure despărţirile de 6 handbaliste: Viorica Suba (Mureşul Tg. Mureş), Daniela Vălean şi Paula Chirilă (şi-au exprimat opţiunea pentru a pleca), Simina Neag (renunţă la activitate), Mădălina Bonea (achiziţionată de SCM Craiova, dar e posibil un nou împrumut la Sebeş) şi Andreea Petre (pusă pe „liber” de club). „Categoric dorim să realizăm 4-5 transferuri, vizând posturile de portar, extremă şi centru. Un lucru este foarte important, Marcela Malac ne-a transmis că va continua la Sebeş, în ciuda speculaţiilor ce o dădeau la SCM Craiova. Vrem să prelungim înţelegerile cu Dobromir, Durac şi Tămaş”, a mai spus Virgil Costea. Viitorul campionat înseamnă şi un mod diferit de remunerare al jucătoarelor: contracte la un nivel inferior, la care se adaugă un sistem de premiere diferenţiat şi bonusuri în funcţie de performanţă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României