Trupul neînsufleţit a lui Dragoş Damian ajunge vineri în ţară, înmormântarea va fi duminică, 1 iunie, la Partoş
Inter Ciugud aşteaptă să-şi plângă căpitanul, pe Dragoş Damian, tânărul în vârstă de 22 de ani decedat joia trecută într-un tragic accident rutier petrecut în Franţa. Repatrierea corpului neînsufleţit a durat, din pricina formalităţilor, mai mult decât se anticipa. Firma specializată din Oradea se afla miercuri în Franţa, în aşteptarea ultimelor documente necesare transportului spre ţară, spre seară plecându-se spre România. Trupul neînsufleţit va ajunge vineri, la Alba Iulia, în funcţie de acest fapt fixându-se şi ziua înmormântării, pentru duminică, 1 iunie, de Ziua Copilului, la cimitirul din Partoş, cartierul municipiului albaiulian.
Dispariţia prematură a acestui tânăr a îndoliat lumea sportului din judeţ, în mediul virtual fiind sute de mesaje de compasiune în memoria fostului căpitan al echipei de Liga a IV-a. De altfel, Asociaţia Judeţeană de Fotbal Alba a decis ca întrecerea judeţeană dedicată celor mai mici fotbalişti să fie denumită „Campionatul Speranţelor Dragoş Damian”. În plus, la finala Cupei României, de la Galda de Jos, cu Dalia Sport Daia Română, din 7 iunie, coechipierii săi de la Inter Ciugud vor purta tricouri speciale, inscripţionate cu poza sa şi mesajul „Pentru Dragoş”.
*A început sub aripa lui Kalanyos, coleg cu N. Stanciu, Al. Giurgiu şi Fl. Ilie!
Dragoş Damian a desluşit tainele sportului cu balonul rotund la grupele de copii ai Unirii Alba Iulia, sub comanda lui Alexandru Kalanyos. „Din câte îmi amintesc avea în jur de 13 ani când s-a prezentat la antrenamente. Era un băiat foarte serios, modest şi respectuos, am rămas în relaţii foarte bune. Dispariţia sa prematură a însemnat o veste şocantă”, a precizat antrenorul Kalanyos. În 2007, la o etapă zonală de la Blaj, într-o competiţie juvenilă, Dragoş a jucat toate partidele, avându-i colegi în respectiva generaţie pe Nicuşor Stanciu, Alexandru Giurgiu, Florin Ilie, Alexandru Man sau Vlad Răducanu.
*Din 2011, la Inter Ciugud
După o trecere prin curtea Europei Alba Iulia, Dragos Damian şi-a legat destinul de Inter Ciugud, unde a ajuns în 2011. În culorile „alb-albastru” ale inimoasei formaţii a cunoscut satisfacţia promovării în Liga a IV-a în 2012, jucând fotbal, în cele mai multe din cazuri cu banderola de căpitan pe braţ, până în 4 mai 2014, partida cu Metalul Aiud, pe teren propriu. ”Pe lângă fotbal, a doua sa pasiune a fost creşterea şi dresajul câinilor. De multe ori, în weekenduri, când aveam meciuri lipsea, pentru că era, din acel motiv, la diverse competiţii internaţionale”, povestesc apropiaţii.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României