FOTO: handbal feminin, CSM Cetate Deva – SCM Craiova 19-17 în Sala „Florin Fleşeriu” din Sebeş
Sebeşul se pregăteşte de prima scenă handbalistică, în cursul acestei săptămâni, în Sala “Florin Fleşeriu” fiind programate două întâlniri interesante în play-off-ul locurilor 7-9: CSM Cetate Deva – SCM Craiova 19-17, la pauză 11-9 şi CSM Cetate Deva – CSM Bucureşti (sâmbătă, 24 mai).
*În primul meci programat în Sala „Florin Fleşeriu” din Sebeş, Cetate Deva, cu tehnicianul Alexandru Weber pe bancă, s-a impus în faţa echipei SCM Craiova cu scorul de 19-17, la pauză fiind 11-9. Surprinzător sau nu, sala din Sebeş a fost aproape plină, semn că sebeşenii sunt dornici de duelurile tari din handbalul de elită.
În acelaşi context, al sportului pe semicerc, echipa locală HC Alba Sebeş se pregăteşte de marele hop, barajul de promovare în elită, 2-4 mai, la Sibiu. Spectatorii vor avea prilejul să vadă la lucru handbaliste valoroase precum Ionica Munteanu, Nicoleta Dincă, Roxana Han, Mihaela Tivadar, Ana Maria Apipie, Roxana Joldeş, sau ucraineana Iulia Snopova, componente ale echipei naţionale (din tabăra echipei din Bănie, pregătite de Aurelian Roşca), respectiv Melinda Toth sau Carmen Cartaş, din garnitura gazdelor de ocazie. Această programare are la bază colaborarea antrenorului Alexandru Weber cu Marian Muntean, finanţatorul formaţiei hunedorene, tehnicianul din Sebeş stând pe bancă la duelul anterior cu CSM Bucureşti.
*Turnee la rând la Sebeş
În weekend, 23-25 mai, tot la Sebeş se dispută un turneu semifinal la junioare 2, cu LPS Piteşti, CSŞ Caracal, LPS Banatul Timişoara, CSŞ Viitorul Cluj, LPS Bistriţa şi CSŞ 2 Baia Mare, iar peste o săptămână se vor duela pretendentele la Liga Naţională, într-un baraj de promovare la masculin, ce va opune 4 formaţii.
[nggallery id=1770]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României