FOTO: S-a deschis cea mai cochetă cofetărie din Alba Iulia „Sweets Coffee Corina”. Delicatese de te lingi pe degete şi figurine mişcătoare în geam
Cochetă şi atrăgătoare încă de afară, cu figurine mişcătoare în geam şi delicatese scoase din reţetarul magic al cofetarilor care îşi iubesc meseria, “Sweets Coffee Corina”, cea mai nouă cofetărie din Alba Iulia şi-a deschis marţi pentru prima oară porţile pentru toţi amatorii de dulciuri. Un local etajat, elegant, rafinat, cu “poveşti” despre toate dulciurile posibile pe care ţi le-ai putut imagina că le poţi mânca dar şi cafea, sucuri şi alte băuturi, cam tot ce îţi poţi dori de la o cofetărie, aşa s-ar descrie în câteva cuvinte “căsuţa” cofetarilor situată pe Bulevardul Transilvaniei.
Albaiulienii devoratori de deserturi în general au motiv de bucurie. “Sweets Coffee Corina”, cea mai nouă cofetărie din oraşul lor vine să le răsfeţe papilele gustative cu tot felul de delicii.
Într-un cadru elegant, cu mobilier cu stil, în care predomină culoarea alb şi roşu, adică seninătate, puritate, tihnă, respectiv vitalitate, pasiune sau energie, toţi cei care adoră dulciurile pot servi liniştiţi prăjitura preferată din vitrinele atrăgătoare: de la chessecake -uri, o gamă variată de mousse-uri, macarons, tarte cu tot felul de fructe şi creme, torturi cu ciocolată, iaurt şi fructe de pădure, crantz sau maracuya, bomboane de ciocolată în diferite forme, cu cafea, lichior, portocale, trandafir, vanilie şi altele, sau ciocolată de casă, de toate acestea şi multe altele.
Localul are amenajate 2 spaţii: prima încăpere cu vitrinele încărcate de prăjituri, destinată nefumătorilor şi subsolul pentru fumători, cu un bar cochet, făcut din piatră cu lemn şi lumini difuze, astfel încât fiecare să-şi poată servi liniştit prăjitura sau savura cafeaua în atmosfera care-i prieşte.
4 figurine mişcătoare în geam – atracţia de dinafară a trecătorilor
Încă de afară trecătorii sunt atraşi. În geamul cofetăriei sunt aşezate patru figurine mişcătoare, înfăţişând imaginea cofetarilor în acţiune. Bucătarul care doarme frecându-se pe burtă, sătul parcă de toate bunătăţile, bătrânicile preparând crema pentru prăjituri şi cofetarul care decorează tortul, sunt atracţiile cofetăriei din geam, pe lângă care nu există om care să treacă fără să se oprească cel puţin pentru câteva secunde, amuzându-se sau chiar fotografiindu-i.
După deschiderea oficială, la care a luat parte şi primarul municipiului Alba Iulia, Mircea Hava, mulţi au intrat, au gustat produsele delicioase şi s-au declarat pe deplin mulţumiţi.
Dacă până acum albaiulienii nu au găsit în oraşul lor cofetăria preferată, de acum încolo cu siguranţă ştiu care este. “Sweets Coffee Corina” este genul acela de cofetărie, în care după prima experienţă îţi promiți că te întorci şi aduci mai mulţi prieteni cu tine.
Vă prezentăm mai jos câteva imagini „dulci” de la deschidere:
[nggallery id=1703]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Circulația este blocată temporar în urma unui incendiu produs la o autobasculantă pe A10 km 30, calea 2 (sensul Turda-Sebeș), a anunțat DRDP Cluj. Citește și: FOTO | INCENDIU violent izbucnit la un autoturism în zona Cetății: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 22 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României