Pentru o intervenţie de urgenţă managerul Spitalului din Cugir şi-a folosit maşina pe post de ambulanţă
Vineri 2 mai, în jurul orei 12.30, Serviciul de Ambulanţă a fost sesizat de faptul ca pe strada Alexandru Sahia din Cugir, în apropierea magazinului ,,Prichindel’’ se afla prăbuşit pe trotuar (foto), un cetăţean căruia i s-a făcut rău şi care solicită ajutor.
Răspunsul in urma apelului făcut de cei prezenţi la faţa locului a fost acela că, niciuna dintre cele două ambulanţele aflate în dotarea spitalului cugirean nu este disponibilă, acestea fiind angajate la transportul unor bolnavi la spitalul judeţean.
În condiţiile în care cetăţeanul se simţea din ce în ce mai rău a fost sesizat managerul instituţiei locale de sănătate, jr. Marius Lucan care a confirmat absenţa temporară a celor două maşini, angajându-se să intervină cu autoturismul personal pentru transportul bărbatului la serviciul de gardă al spitalului din Cugir.
Ajutat de de caţiva trecători, bolnavul în vârstă de 52 de ani, domiciliat în Şibot a fost urcat în maşina managerului şi transportat la Serviciul de Gardă al spitalului, unde i s-au acordat tratamentul şi îngrijirile medicale corespunzătoare. În urma verificărilor pe care le-am efectuat în cursul zilei am aflat că acesta este în afara oricărui pericol, urmând ca în cursul serii să fie externat.
Fără a încerca să acordăm laude şi merite speciale cuiva, rămâne totuşi de apreciat (aspect sesizat şi de trecători), gestul făcut de managerul spitalului care n-a precupeţit nici un moment să vină în sprijinul unui om care avea nevoie urgentă de ajutor. (C.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Circulația este blocată temporar în urma unui incendiu produs la o autobasculantă pe A10 km 30, calea 2 (sensul Turda-Sebeș), a anunțat DRDP Cluj. Citește și: FOTO | INCENDIU violent izbucnit la un autoturism în zona Cetății: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României