Concurs de cadeţi în cadrul Cupei „Andrei Tanţoş”, ediţia a 2-a, de la Arieşeni
În cadrul Cupei „Andrei Tanţoş” la schi alpin, ce a avut loc recent la Arieşeni, pe pârtia Vârtop 2 s-a desfăşurat şi un concurs de cadeţi, care de asemenea a punctat în Cupa României. La această categorie au participat 13 schiori, cu vârste cuprinse între 14 şi 15 ani. Cumularea întrecerii pentru două secţiuni diferite de sportivi a fost posibilă prin sprijinul oferit de Clubul Sportiv Şcolar Câmpeni şi Primăria Oraşului Abrud, care au asigurat atât premiile câştigătorilor la această categorie cât şi transportul tuturor competitorilor la locaţia de desfăşurare a concursului, în Arieşeni. Primii clasaţi la cadeţi au fost: *fete: 1. Alexa Luca (CS Şoimii Sibiu), 2. Timeea Kiss (CSŞ Topliţa), 3. Iulia Vasilache (CSŞ Câmpeni); *băieţi: 1. Mihnea Olteanu (CS Corona Braşov), 2. George Cătălin Chelaru (CSŞ Baia Sprie), 3. Lorand Costinar (CSŞ Baia Sprie).
Ediţia a 2-a a Cupei „Andrei Tanţoş”, întrecere organizată de Consiliul Judeţean Alba şi Asociaţia Sportivă Montana Abrud s-a dovedit o reuşită atât din punct de vedere tehnic, câţi şi al atmosferei de competiţie. „Cu această ocazie mulţumim încă o dată tuturor celor implicaţi, pentru sprijinul şi încrederea acordată. Pentru ediţia de anul viitor obiectivul nostru este să creştem atât în privinţa numărului de participanţi, cât şi al publicului spectator”, a precizat Elisa Coca, sora multiplului campion naţional la schi alpin, pe care l-au avut Munţii Apuseni ani de-a rândul şi care a decedat în vara 2012, în urma unui teribil accident rutier.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României