CSM Bucureşti – Volei Alba-Blaj 3-1 *Înfrângere, cu gândul la play-off
Volei Alba Blaj a pierdut scor 1-3 (25-21, 18-25, 18-25, 20-25), partida din etapa a 19-a a Diviziei A1 din deplasare, cu CSM Bucureşti. Sigure pe poziţia a treia în ierarhie, vizitatoarele au debutat bine în meci, s-au impus în primul set, dar apoi au slabit ritmul, iar gazdele disperate după cele trei puncte au reuşit să-şi adjudece următoarele trei, în care au condus în permanenţă. „Primul set l-am rezolvat, dar apoi CSM-ul ne-a dominat la capitolul serviciu, iar noi avem dificultăţi la primire, în plus există o problemă psihologică, pierdem foarte multe puncte consecutive. Ne-a învins o echipă extraordinară, motivată care nu ne-a dat nicio şansă după primul set, CSM-ul fiind foarte puternică în retur. Sunt supărat pe fete pentru că n-am văzut energie şi concentrare, lucru care nu este normal. Nu dispunem de un lot atât de puternic precum Dinamo sau Bacău, de aceea trebuie să luptăm în fiecare meci până la epuizare”, a declarat dezamăgit Branko Gajic.
*CSM era obligată la victorie
A fost al 4-lea duel extern pe terenul CSM-ului, fiecare meci fiind pierdut de echipa din „Mica Romă”. Dacă echipa lui Gajic era relaxată înaintea confruntării, în schimb gruparea din Capitală era constrânsă la victorie, pentru a nu pierde poziţia a 5-a înainte de debutul în play-off. În cazul în care cobora pe locl al 6-lea, CSM Bucureşti întâlnea în faza a doua a campionatului tocmai pe Volei Alba-Blaj.
„La cum ne-am prezentat, victoria gazdelor este meritată, una fără dubii. Trebuie să ţinem cont de acest avertisment, să tratăm serios duelul direct cu CSM Bucureşti, în faza eliminatorie”, a comentat preşedintele Sergiu Ştefănescu.
Volei Alba Blaj a mizat pe Adriana Dudnic, Adina Salaoru, Luminiţa Trombiţaş, Millagros Collar, Roxana Ivanov, Vali Rusu, Katija Medved; mai intrând Miroslava Kijakova, Florencia Busquets, Denisa Viloiu, Adina Stanciu, Ramona Rus.
Runda următoare, conjudeţenele vor întâlni, miercuri, 19 februarie, în Sala „Timotei Cipariu” pe Unic Piatra Neamţ.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
Zlătneanul Andrei Mărginean, în Liga 1, la Dinamo Mijlocașul central Andrei Mărginean (23 de ani), originar din Zlatna este noul fotbalist al prim-divizionarei Dinamo București. Andrei Mărginean aparține de clubul italian Sassuolo și va juca în sezonul 2024-2025 pentru Dinamo. Potrivit gsp.ro, „câinii” au si o opțiune de transfer definitiv. Aceasta poate ajunge la un […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni