La Alba Iulia, două competiţii fotbalistice: Campionatul Municipal Firme-Instituţii şi Cupa Cartierelor
Asociaţia Student Sport Alba Iulia, în colaborare cu Primăria municipiului Alba Iulia şi Consiliul Judeţean Alba organizează două competiţii, ediţia a doua a Campionatului Municipal de Fotbal Firme-Instituţii, respectiv prima ediţie a Cupei Cartierelor. Meciurile se vor disputa pe terenul din cartierului Ampoi 2, din cadrul Bazei Sportive, la Campionatul Municipal vor concura 15 echipe, iar în cel pe cartiere vor fi 10 formaţii: Bărăbanţ, Recea, Ampoi 2, Ampoi 1, Ampoi 3, Cetate, Partoş, Miceşti, Centru, Oarda. „Sper, cu ajutorul Primăriei municipiului Alba Iulia şi Consiliului Judeţean Alba să readucem sportul şi mişcarea de masă în viaţa de zi cu zi a oamenilor. Pe perioada întrecerilor participanţii vor avea parte de mai multe surprize din partea organizatorilor cum ar fi tombole, concursuri etc. Cu sprijinul primarului Mircea Hava în anul 2014 se vor organiza mai multe competiţii sportive de «Zilele Oraşului», «Sărbătorile Pascale», «1 Mai», «Zilele Cetăţii», «Cupa Unirii», «Cupa Crăciunului», la diverse sporturi: şah, fotbal, tenis de câmp, dans sportiv, baschet”, a declarat prof. Cătălin Costea.
Campionatul Municipal de Fotbal Firme se dispută într-o singură grupă de 15 echipe (tur şi retur). De asemenea, au dreptul să participe maximum doi jucători din Liga 1, Liga 2 sau alte ligi inferioare, ori jucători din cadrul echipelor de fotbal în sală sau mini-fotbal. Taxa de participare este 50 de lei/ meci, iar taxa de retragere se cifrează la suma de 500 lei.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României