Astăzi, ora 18.00, Rapid – Volei Alba-Blaj *Reabilitare în Capitală, în direct la Digi Sport 3
Zdruncinate de severul eşec din partida inaugurală a anului, 0-3 în Sala „Timotei Cipariu” cu campioana şi totodată liderul primei scene, Ştiinţa Bacău, voleibalistele din „Mica Romă” au parte de o săptămână dificilă, cu trei meciuri în 9 zile în Divizia A1. Primul dintre acestea va avea loc vineri, 24 ianuarie, de la ora 18.00, în deplasare cu Rapid, partidă televizată în direct pe Digi Sport 3. Penultima din ierarhie, gruparea din Capitală pare un adversar facil, în condiţiile în care a înregistrat un unic succes (etapa a 8-a, cu Tomis Constanţa) şi are 5 eşecuri la rând, răstimp în care a luat un sigur set!
*Programare dificilă
Dificultate în creştere în privinţa programării partidelor: miercuri, 29 ianuarie, cu CSM Târgovişte (la Blaj), respectiv în 1 februarie, cu Dinamo, bătălia externă cu miză locul secund. Clasată pe ultima treaptă a podiumului, cu 32 de puncte (11 victorii şi două înfrângeri), echipa blăjeană îşi propune reabilitarea în întâlnirea cu formaţia din Giuleşti, nou-promovata învinsă net în tur la Blaj (3-0). „Se anunţă o perioadă foarte dificilă şi trebuie să fim foarte atenţi. Vin confruntări grele cu Dinamo, Medicina Tg. Mureş sau CSM Bucureşti şi e nevoie să jucăm la nivelul maxim şi să nu ne pierdem concentrarea”, a declarat antrenorul Branko Gajic (Volei Alba-Blaj), ce are la dispoziţie pentru etapa a 14-a întregul efectiv, fără probleme medicale. La finele săptămânii trecute, conjudeţenele au suferit o înfrângere fără drept de apel în propriul fief, împotriva băcăuancelor lui Grapă şi caută reabilitarea, după pasul greşit. „Aparent ne aşteaptă un meci uşor cu Rapid şi ne propunem să ne impunem în minimum de seturi posibil. Vizăm un succes cu 3-0 pentru a avea un alt moral pentru disputa cu CSM Târgovişte, una de altă factură”, a mai adăugat Gajic.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României