Victorie pentru LPS Alba Iulia în turneul semifinal Under 18 *Echipa lui George Lăncrănjan joacă în weekend la Craiova
Campioană ediţia trecută la Under 17, echipa de baschet feminin a LPS Alba Iulia a început cu dreptul faza semifinală a Campionatului Naţional Under 18. Fetele pregătite de antrenorul George Lăncrănjan (secund şi la prim divizionara CSU Alba Iulia) au învins BC Sirius Tg. Mureş cu scorul de 84-63 (14-11, 24-19, 21-23, 25-10), marcatoare fiind Bianca Borca şi Sica Cuzic – câte 23 de puncte, Mihaela Gherman – 12, Alice Bârsan – 11, Nicoleta Berbec – 10 şi Iulia Taltabeţ – 5. Faza semifinală se dispută sub forma a două grupe, iar gruparea albaiuliană are drept adversare pe BC Sirius Tg. Mureş, CSŞ Botoşani şi SCM CSŞ Craiova în Seria D (Olimpia Bucureşti, ACS Napoca Baschet Cluj, CSŞ Bega Timişoara şi CSŞ Sibiu repartizate în Seria E). Se joacă în sistemul tur – turneu de sală – retur, iar primele trei clasate în fiecare grupă se califică la turneul final ce va decide campioana.
Lotul LPS Alba Iulia este compus din Alice Bârsan, Andreea Beldian (nu a jucat fiind accidentată), Ana Maria Ciurpan, Iulia Taltabeţ, Nicoleta Berbec, Diana Stănilă, Mihaela Gherman, Sica Cuzic, Emilia Ivaşcu (indisponibilă, a lipsit), Bianca Borca şi Cristina Albu (Beldian, Gherman şi Cuzic sunt componente ale CSU Alba Iulia). „Un meci relativ bun având în vedere că pauza competiţională a fost destul de lungă şi mă aşteptam să fim un pic «ruginiţi», cu atât mai mult cu cât lipseşte una dintre jucătoarele de bază, Andreea Beldian, care nu a prins decât două partide oficiale în acest sezon. Urmează la sfârşitul săptămânii o confruntare foarte grea în deplasare la Craiova şi mă bucur că am început faza semifinală cu o victorie, fapt care ne dă un moral bun pentru ceea ce urmează”, a declarat antrenorul George Lăncrănjan. Pe 2 februarie, LPS Alba Iulia va întâlni acasă pe CSŞ Botoşani.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață