Senatorul Teodor Atanasiu vrea liniște în USL la nivel local
*”Pe membrii PNL îi putem sancționa conform statutului, celorlalți nu putem decât să le arătăm obrazul”
Senatorul PNL Teodor Atanasiu a declarat vineri, la conferința de presă de la sediul partidului din Alba Iulia, că a cerul tuturor membrilor PNL și tuturor membrilor partidelor care compun USL, ca problemele din interiorul uniunii să nu mai fie discutate prin intermediul presei. Pentru funcționarea ”fără sincope și fără polemici în media”, PNL va cere partenerilor de uniune să fie completat protocolul alianței cu prevederi foarte clare pentru modul în care se ia decizia politică.
”Pe cetățeni nu-i interesează problemele noastre de organizare a USL ci îi interesează soluțiile la problemele lor – locuri de muncă, nivel de trai și celelalte aspecte ale vieții de zi cu zi. De aceea eu vreau să le cer tuturor liberalilor și tuturor partidelor componente ale USL, dacă au probleme în ceea ce privește modul de funcționare al uniunii să le discutăm în organismele de conducere ale uniunii și nu în media fiindcă oricum ele nu se rezolvă acolo. Cei care le discută acolo nu vor soluționarea problemelor ci accentuarea conflictelor. De acum încolo nu o să auziți ca vreun liberal să spună că vreo reușită a USL-ului nu aparține unui PSD-ist și de asemenea, nu vreau să aud vreun PSD-ist că mai spune că vreo reușită a USL-ului nu este datorată și unui liberal”, a spus Atanasiu.
El a mai precizat că va discuta despre această decizie și cu președintele PSD Alba Ioan Dîrzu, având în vedere săgețile aruncate la nivel local între reprezentanți ai social-democraților și ai PNL, dar a recunoscut că în cazul în care nu se va respecta protocolul nu va putea să intervină decât asupra propriilor membri de partid: ”Pe membrii PNL îi putem sancționa conform statutului, celorlalți nu putem decât să le arătăm obrazul”.
Referitor la informațiile apărute în presa națională potrivit cărora în unele județe, între care și Alba, există neînțelegeri între PNL și PSD și că acestea au făcut alianțe cu alte partide, Atanasiu a subliniat faptul că, întrucât în județul nostru USL nu a câștigat alegerile locale, PNL nu are datorii față de PSD și poate crea majorități cu orice partid pentru a obține funcții de conducere în Consiliul Județean și în consiliile locale unde este în minoritate.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Noua măsură pentru combaterea corupției: Un pas important spre aderarea la OCDE
Noua măsură pentru combaterea corupției: Un pas important spre aderarea la OCDE Guvernul a adoptat astăzi, 18 iulie 2024, proiectul Ministerului Justiției, care introduce o nouă infracțiune de corupție: mituirea funcționarilor publici străini. Această măsură aliniează legislația națională la prevederile Convenției OCDE Anti-mită și reprezintă un instrument esențial în combaterea faptelor de corupție împotriva funcționarilor […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 22 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României