Senatorul Teodor Atanasiu vrea liniște în USL la nivel local

*”Pe membrii PNL îi putem sancționa conform statutului, celorlalți nu putem decât să le arătăm obrazul”

Senatorul PNL Teodor Atanasiu a declarat vineri, la conferința de presă de la sediul partidului din Alba Iulia, că a cerul tuturor membrilor PNL și tuturor membrilor partidelor care compun USL, ca problemele din interiorul uniunii să nu mai fie discutate prin intermediul presei. Pentru funcționarea ”fără sincope și fără polemici în media”, PNL va cere partenerilor de uniune să fie completat protocolul alianței cu prevederi foarte clare pentru modul în care se ia decizia politică.

Pe cetățeni nu-i interesează problemele noastre de organizare a USL ci îi interesează soluțiile la problemele lor – locuri de muncă, nivel de trai și celelalte aspecte ale vieții de zi cu zi. De aceea eu vreau să le cer tuturor liberalilor și tuturor partidelor componente ale USL, dacă au probleme în ceea ce privește modul de funcționare al uniunii să le discutăm în organismele de conducere ale uniunii și nu în media fiindcă oricum ele nu se rezolvă acolo. Cei care le discută acolo nu vor soluționarea problemelor ci accentuarea conflictelor. De acum încolo nu o să auziți ca vreun liberal să spună că vreo reușită a USL-ului nu aparține unui PSD-ist și de asemenea, nu vreau să aud vreun PSD-ist că mai spune că  vreo reușită a USL-ului nu este datorată și unui liberal”, a spus Atanasiu.

El a mai precizat că va discuta despre această decizie și cu președintele PSD Alba Ioan Dîrzu, având în vedere săgețile aruncate la nivel local între reprezentanți ai social-democraților și ai PNL, dar a recunoscut că în cazul în care nu se va respecta protocolul nu va putea să intervină decât asupra propriilor membri de partid: ”Pe membrii PNL îi putem sancționa conform statutului, celorlalți nu putem decât să le arătăm obrazul”.

Referitor la informațiile apărute în presa națională potrivit cărora în unele județe, între care și Alba, există neînțelegeri între PNL și PSD și că acestea au făcut alianțe cu alte partide, Atanasiu a subliniat faptul că, întrucât în județul nostru USL nu a câștigat alegerile locale, PNL nu are datorii față de PSD și poate crea majorități cu orice partid pentru a obține funcții de conducere în Consiliul Județean și în consiliile locale unde este în minoritate.

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!”

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!” Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

22 Comentarii

matahala 10 ianuarie 2014 at 17:59

bai nulitate cu grasime si sorici.
PSD-ului nu ai ce sa ii arati, pentru ca PSD nu exista. Aia doi trei membri care se mai numesc pesedisti (Darzu, Jidveian, Medrea…) sant niste jalnice nulitati
Iar de aratat obrazul nu aveti ce arata mai penelistilor..pentru ca nu aveti obraz.
Matale, sunculita grohaita ce esti, matale este o alta nulitate cu ifose, interesata doar de castigul personal…un terchea berchea flescait fara bun simt si fara elementare cunostinte de limba romana macar..Senator al Romaniei! Vai de capul ei tara care isi trimite septelul in parlament.
Din cauza ta, a lui Darzu si Jideveian, Hava si cu pedeleul lui sant stapanii feudali ai judetului, au pus talpa pe grumazul albaiulienilor si apasa cu sadism
Esti jalnic, esti tradator, esti dezgustator

soimul de munte 10 ianuarie 2014 at 18:48

chestia cu ”septelul in parlament” e tare de tot- o propun expresia saptaminii ! si da, poza e fantastica, relevanta si edificatore…

sarac aiudean 10 ianuarie 2014 at 18:40

La Alba IUlia v-ati aliat cu PDL-ul pentru functii, dar la Aiud cum de v-ati aliat cu UDMR-ul cand alianta USL v-a asigurat pentru „panarama” voastra de candidat la primarie postul?

cugireanul 10 ianuarie 2014 at 23:03

De n-ar mai ajunge ziua de maine acest mincinos ordinar

Nu te cred 11 ianuarie 2014 at 3:45

Domnule care doar te numești domn acum când v-au convocat șefii la o întîlnire dintr-o data sa trezit in tine USL-ul pana acum pupai in …. tot consiliul judetean in ….pentru ați asigura funcții oamenilor ca vezi doamne te-au slugarit sa ajungi acolo unde nu îți este locul RUȘINE …(cap de …. ce ești).

dolfi 11 ianuarie 2014 at 10:03

HA HA HA… CE GLUMA BUNA!!! Pai asta n-a fost in stare sa aibe liniste in propria casa/familie…
Gunoaie peste tot… urlam inainte de alegeri ca USL=PDL acelasi jeg si se gaseau dobitoci sa ma contrazica…

ion 11 ianuarie 2014 at 11:27

Domnule senator,in campania electorala ,erati foarte activ,zeci de aparente in ziarul local ,toate pentru ca noi sa traim bine,acum constat ,ca apareti mai rar si doar pentru a le cere celorlalti politicieni sa va uniti, ca voi sa traiti bine.Pe cand legea intabularii terenurilor,pe cand drum practicabil de la Alba Iulia la Mogos,pe cand toate promisiunile din campania electorala.Rezultatul activitatii pe care o desfasurati se reflecta in comentariile pe care cititorii le fac la adresa dumneavoastra,sunteti satisfacut de ele?,considerati ca ne reprezentati cu adevarat interesele,din comentarii reiese ,clar,NU.

cugirean 11 ianuarie 2014 at 11:35

Domne acest liberal impreuna cu asa bine zis mai sus ” septel ” iau pacalit pe cigireni , pentru a cata oara ? , si in afara de programul ” jos basescu ” i-a aburit ca a obtinut aprobare si fonduri pentru a face urcare – descarcare pe si de pe A1 , in zona Sibot pentru Cugir , Sibot si satele apartinatoare , se batea cu pumnul in piept peste tot el si ci celalalt de e deputat , am si uitat cum il cheama ca a disparut pur si simplu de cand a fost ales si cu asta de la Alba Roman sau asa ceva , se bateau cu pumnul in piept ca deja s-a aprobat ca in toamna ( 2013 ) se apuca de lucru , ca finantarea s-a rezolvat ca o fi , ca o pati , asta se intampla prin targurile de animale , prin piete agroalimentare , prin cantine si sali de cinema , peste tot „: ” jos basescu si dragi cugireni vom face Cugirul mai atractiv si mai accesibil prin construirea unui nod rutier la Sibot pentru orasul Cugir si satele apartinatoate , Rezultatul ? , 0 barat . Si ca sa se stie in proiectul original conceput exista intrare iesire la Cugir – Sibot , pe hartile care se afla la Deva , iar in prezent a fost taiata din pix .
Asta este domnul Atanasiu , Sebesul este in plina dezvoltare economica , au atras si Star Transmision la ei , ( oamenii astia , nemtii , urla de ani de zile sa se faca aceasta intrare – iesire ) , noi stam si asteptam , am devenit navetisti nr 1 din judet , iar neoasarea si delasarea domnilor Atanasiu si celorlalti este de notorietate , stam si ne uitam cum Sebesul are 3 intrari – iesiri de pe A1 una la Vintisoara , una in drept cu Lancramul si una la Cunta iar Satul Cugir condus de camarila liberala si cu un senator si un deputat cu radacini in Cugir nu au nici o facilitate , din contra …

Aurelian 11 ianuarie 2014 at 12:26

„ci celalalt de e deputat , am si uitat cum il cheama ca a disparut pur si simplu de cand a fost ales si cu asta de la Alba ”
Celalalt deputat ii faimosul Sañedru, „cel mai iubit fiu din Vinerea(ducase pe apa Sambetei), ii foarte ocupat ca ii Presedinte executiv!

Aurelian 11 ianuarie 2014 at 12:28

La Clubul de Hora Calugareasca Alba! Si mai ii si mare Vanator(in nici intr-un caz de fuste)!

Aurelian 11 ianuarie 2014 at 11:40

„De acum încolo nu o să auziți ca vreun liberal să spună că vreo reușită a USL-ului nu aparține unui PSD-ist și de asemenea, nu vreau să aud vreun PSD-ist că mai spune că vreo reușită a USL-ului nu este datorată și unui liberal”, a spus Atanasiu.”

Sa o vad si pe asta, cum ai sa-i poti inchide gura Piticului Atomic!

Aurelian 11 ianuarie 2014 at 12:27

La Clubul de Hora Calugareasca Alba!

S.P.Q.R. 11 ianuarie 2014 at 20:35

EUTANASIULE…I-ti dau comentatorii prin gura,la greu.Din punctul meu de vedere,stiu ce poti(bateai de zor,cartile de joc la U.M.C CUGIR)deci,nu sint surprins,nici revoltat.M-am RESEMNAT.Nu am votat NICIODATA CU BANDITII(psd,pdl,pnl)si o voi face,tot NICIODATA.Dupa mine,la toti politicienii,v-as da glont.Este pacat,ca aveti multi PROSTI sustinatori si noi ceilalti,trebuie sa suportam toate birurile si jafurile,care le faceti.Asta este,pina ce selectia naturala,nu-si va spune cuvintul(ADICA MOARTEA),trebuie sa suportam,stind jos in genunchi,in tacere,cu un cap plecat,ifosele voastre de CIOCOI SI BOIERI.PACAT,…MARE PACAT,se duce ROMANIA la vale,cu voi la conducere,intr-un mod RAPID SI ACCELERAT ! Dar las ca nu-i rau,o sa vina ziua,cind romanul,n-o sa mai aiba o bucata de paine,sa puna pe masa si voi TOTI POLITICIENII,o sa rideti in barba de prosti,in ce hal v-ati batut joc de ei si i-ati prostit ! Cine,sa fie de vina=VOI ??? Nooo,…prostalaul care va voteaza,cu ochii inchisi,visind la cai verzi pe pereti si multumit ca un bou,ca a primit un pix,un poster,o sapca,etc.ASTA-I VALOAREA MULTORA !!! 2 BANI… 🙂 🙂 🙂

Raisa 12 ianuarie 2014 at 11:55

O pozitie politica penibila!
Teodor Atanasiu nu poate gestiona comportamentele agresive ale propriilor membri, atat in interior, cat si in exterior, asa ca sa nu mai arate obrazul nimanui.
Un om politic lipsit de onoare si onestitate, in raporturile cu colegii si partenerii de coalitie nu-si poate permite sa dea lectii de moralitate nimanui..
Adica vrea sa fie in U.S.L, dar sa guverneze local cu PDL. Se numeste escrocarea electoratului, nu politica.
Doreste munca si competenta liderilor P.S.D., ca sa poata hrani cu ea pesedistii traseisti, din propria organizatie, de tip Roman….”liberali autentici”
Si la alegerile locale au candidat Teodor Atanasiu si Calin Potor…De
ce n-au castigat?
Electoratul nu i-a creditat cu incredere, ca sunt capabili sa guverneze judetul.
O minima demnitate politica te-ar determina sa taci, ulterior. Un om politic incapabil sa castige increderea electoratului, isi asuma ESECUL.
Teodor Atanasiu a esuat major in cariera sa politica si cam atat….
Va fi o remorcuta penibila a P.D.L. la nivel local, d-nul fost Ministru, in urma cu multi ani.
Pacat de distrugerea opozitiei la nivel local care ar fi asigurat echilibrul guvernarii locale, in interesul nostru al tuturor.
Iar o organizatie politica intitulata liberala, remarcata prin someri, care au nevoie de locuri de munca, fara oameni reprezentativi pentru electoratul sau, s-a autocaracterizat politic, prin personajul de mai sus. Nonverbalul ne edifica.
A fost un joc de poker la care a jucat prost si cam atat.
Schimbati sectiunea cand vorbeste nenea asta…

aleluia 12 ianuarie 2014 at 19:20

Vezi, Atanasiule…iei picioare in gura si de la angelica (care semneaza cu raisa) desi pana si ea a fost participanta la blatul PNL-PDL
Aici se vede cat de prostalau esti. Ai adus-o pe cucoana de Raisa cu ifosele ei direct pe functii mari si acum iti trage suturi ca nu ai facut-o deputat.
Asa iti trebuie, ticalosule….Sa primesti suturi si de la fostii „colaboratori-incurcatori” 🙂
Dar sutul adevarat il primesti de le electorat. Ia spune..cu cat ai cistigat alegerile? cu 51%?:)….Orice prost, chiar si angelica (pardon..raisa) stie ca ai pierdut deja 10 pana la 20 procente asa ca nu mai pupi tu parlament
Din nefericire pentru tara asta, ai deja pus destul deoparte asa ca o sa ai ce sa mesteci la batrinete

Raisa 13 ianuarie 2014 at 14:01

E util sa stiti ca Angelica Mocan nu si-a dorit sa candideze pentru Parlament si a fost impotriva aliantei cu P.D.L-ul din motive clare: necesitatea respectarii unui protocol politic.
Din acelasi motiv l-a sprijinit si pe Ioan Darzu, presedintele P.S.D. Alba, care anterior a exclus-o, in lipsa, deoarece avea
” opinii diferite de ale majoritatii”.
Teodor Atanasiu a rugat-o sa il ajute deoarece 40% din electoratul colegiului sau de senator era in Alba Iulia.
Nu avea motive sa refuze sa-l sprijine pe presedintele organizatiei locale, si nu a crezut niciodata ca va candida, fapt exprimat colegilor.
De aici si pana la utilizarea unor amenintari si violente sub demnitatea umana, impotriva unui om e insa o distanta uriasă.
Un om care te ajuta cu eficienta, secvential, in momente dificile politic, apoi se intoarce la activitatile sale curente trebuie respectat , nu agresat.
Nu a asteptat nimeni reciprocitate de la Teodor Atanasiu, din obiectivitate. Personajul nu indeamna la incredere…
In respectivul context a fost corecta.
Dupa care a inchis usa.
Dar ….ei au „spart-o” cu violenţa.
Ceea ce este inadmisibil UMAN.

Demisia era un gest iminent, data e irelevanta.

Carcotasul 12 ianuarie 2014 at 12:57

Gargara tip PNL Alba, „Clubul Impotentilor Politici”(SI NU NUMAI POLITICI)! A se vedea Piticul Atomic, cu sta cu „masurile”, ii „reprezentativ” alaturi de Sañedru, pentru Alba!

cugireanul 12 ianuarie 2014 at 18:36

Atanasiule, nu observi ca iesind in presa nu faci decat sa…..

Gainar 12 ianuarie 2014 at 20:03

Ii va sta mult timp „in gat”, Agelica sau ” raisa” lui Eutanasiu, s-a folosit de ea ca „un vector de imagine” in Campania Electorala, si cand a vazut ca a inceput sa-l eclipseze pe el si pe Piticul Atomic, s-a debarasat de ea ca de un catel raios! Iar si-a creiat Eutanasiu niste „priteni de nadejde”, mai ales ca Angelica ii avocata si stie ea ce stie, acum doar il intarata, dar toate la timpul lor!

un bautor de apa plata ! 13 ianuarie 2014 at 11:39

Cum dracu` zici ca „nu ai datorii fata de PSD” mai animalule ? Da Protocolu`, Protocolu` ce puii mei prevede ? Ca l-ai semnat si cu manuta ta proprietate personala !

Raisa 13 ianuarie 2014 at 14:24

Si fara a ” absolutiza” politica apreciez ca oamenii care ne reprezinta ar trebui sa demonstreze ca sunt in primul rand oameni. Un politician nu poate dispretui toti ceilalti oameni, doar pentru ca temporar exercita o functie publica.
Teoretic, e in slujba oamenilor, nu Calaul lor.
Oricum simpla relevare a acestor realitati mi se pare grotesca, pentru viata noastra a tuturor.

:)))) 13 ianuarie 2014 at 15:00

Asta atata minte incat contesta si ce semneaza !!!!! La IMPINS VAGOANE !!!!!