FOTO: Ziua Pământului a fost sărbătorită de studenţi, liceeni şi preşcolari din Alba Iulia
În data de 10 Decembrie se sărbătorește la nivel mondial TERRA MADRE DAY.
Cu acest prilej, studenți ai Universității „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, de la Specializarea Marketing Anul II (Maria Bălșan, Ioana Cernău, Sorina Cîrțu, Ana Dimineț, Daniel Mortură, Raluca Seuca, Marius Sularea) prin Cercul de Management, Calitate, Siguranță Alimentară (Coordonat de către Conf. univ. dr. Maria Popa și Lect. univ. dr. Larisa Dragolea), împreună cu liceenii din clasa a IX-a C de la Colegiul Economic „Dionisie Pop Marțian” (coordonați de către prof. diriginte Ramona Cucea) au vizitat în data de 10 Decembrie 2013 pe cei 75 de elevi preșcolari ai claselor pregătitoare de la Școala Gimnazială nr.1 „Vasile Goldiș” din Alba Iulia.
Elevii și studenții au susținut o prezentare atractivă, în care au explicat preșcolarilor conceptul de alimentație sănătoasă, avantajele practicării sportului, beneficiile consumului de fructe și legume asupra organismului, aceste comori pe care Pământul ni le oferă.
Cei mici au fost deosebit de receptivi, răspunzând la întrebările care le-au fost adresate, și propunând și ei, la rândul lor, alte teme de discuție legate de acest subiect.
La finalul prezentării, s-au cântat colinde, atât de către oaspeți, cât și de către gazde, iar cei mici au primit materiale informative despre Uniunea Europeană, baloane, cărți, fructe și produse proaspete de patiserie. La rândul lor, le-au dăruit oaspeților felicitări de Sărbători, confecționate chiar de către ei.
Derularea acestei acțiuni a putut fi posibilă prin colaborarea deosebită dintre cadrele didactice și studenții/elevii de la cele trei unități implicate în acest proiect: Universitatea 1 „Decembrie 1918” din Alba Iulia, Colegiul Economic „Dionisie Pop Marțian” din Alba Iulia și Școala Gimnazială nr.1 „Vasile Goldiș” din Alba Iulia (reprezentată de director Teofil Florea, prin profesorii claselor pregătitoare: înv. Ofelia Corpodean, înv. Elisabeta Bolca, înv. Elvira Lupea, înv. Traian Onea).
Partenerii acestei acțiuni, cărora organizatorii le transmit toate mulțumirile și recunoștința lor, sunt: Centrul Europe Direct Alba Iulia (reprezentat de Andreea Groza), S.C. Transeuro S.R.L. (reprezentat de Vesa George), Întrepr. Ind. DENIS (reprezentat de Daniela Popa).
[nggallery id=988]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România – Sucursala Alba, pregătește o nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România (AGIR) – sucursala Alba (cu sediul la Cugir) a […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 5 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni