Voinţa Savini Due Sebeş şi HC Argeş Piteşti au oferit în Sala „Florin Fleşeriu” derby-ul etapei a 9-a din Seria B a Diviziei A de handbal masculin. Gazdele au câştigat meciul pentru poziţia secundă, scor 25-22 (14-12) şi continuă rezultatele excelente, a 7-a victorie consecutivă ce asigură nou-promovatei lui Weber o clasare pe locul al doilea în ierarhia seriei. „Am câştigat un meci foarte important, în compania unui adversar tenace. Obiectivul nostru a fost să încheiem turul pe locul al doilea şi pentru aceasta era obligatorie victoria. Şi Radu Balasz în repriza a doua şi Cornel Medrea în actul întâi şi-au făcut treaba, la fel ca şi toţi ceilalţi jucători, ce merită felicitaţi pentru prestaţie„, a declarat antrenorul Alexandru Weber.

*Echilibrat şi încrâncenat

Încrâncenarea şi-a spus cuvântul încă de la început, cu dueluri tari, la limita regulamentului, meciul fiind întrerupt în câteva rânduri din pricina accidentărilor. Amfitrionii au început uşor şovăielnic şi nu s-au putut desprinde pe tabelă, însă la pauză avantajul este unul de două goluri, 14-12. Echilibrul era evident, în primele 30 de minute nicio combatantă nu a putut să se desprindă.

*Poarta şi-a spus cuvântul

La reluare, oaspeţii au dat semne de revenire, am egalat în mintul 36 (15-15), dar apoi Voinţa Savini Due Sebeş s-a dezlănţuit. Cornel Medrea în actul întâi şi apoi Radu Balasz inspirat introdus între buturi în actul secund au fost portarii ce l-au fericit pe Weber.Încet încet, sebeşenii au izbutit să-şi consolideze un avantaj fragil şi s-au distanţat pe tabelă la mijlocul actului întâi.

Mai întâi au fost trei goluri diferenţă, dar apoi două reuşite semnate de Raul Muntean au dus scorul la 25-20, o diferenţă de 5 goluri. Intervenţiile lui Balasz au stârnit aplauze în tribune, paradele sale securizând victoria.

Cele două combatante, aflate la egalitate de puncte, pe podium, aveau câte 7 victorii şi un eşec, cu liderul invincibil CSM Oradea. Amfitrionii veneau după 6 succese consecutive şi aproape două luni de invincibilitate, înfrângere în 29 septembrie, în etapa a 2-a, iar elevii lui Titel Răduţă nu mai pierduseră din 3 octombrie.

Pentru gazde au marcat Adrian Ţone – 8 goluri, Adrian Cunţan – 4, Ionuţ Cărăgui – 3 , Cristian Suciu –  3, Florin Baciu – 2 , Raul  Muntean – 2, Iulian Grozav – 2 , Lucian Preda – 1  gol, , din lot mai făcând parte Cornel Medrea, Radu Balasz, Liviu Moga – Lucian Nimu, Iancu Mărginean, Mihai Macarie, Vlad Breazu, Cristian Opincariu.

Următorul joc va fi joi, 28 noiembrie, tot acasă, cu Naţional Sighişoara

[nggallery id=732]

YouTube video

În Vinerea Mare, CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – victorii nete! Metalurgistul Cugir – succes după un meci nebun, Industria Galda – un nou eșec!

În Vinerea Mare, succese concludente pentru CSU Alba Iulia (în play-off) și CSM Unirea Alba Iulia (în play-out), în jocurile din eșalonul terț. Metalurgistul Cugir se impune la Reghin, după un nou meci nebun, scor 3-2 (după ce a condus cu 2-0 și a fost egalată în 3 minute), iar „lanterna roșie” Industria Galda a […]